Ráj urban explorerů – opuštěná jaderná testovací základna NASA. Foto: Scott Haeffner

Ráj urban explorerů – opuštěná jaderná testovací základna NASA. Foto: Scott Haeffner | zdroj: dailymail.co.uk


Opuštěná základna NASA je rájem urban explorerů

TÉMATA: technologie | fotografie | urban exploring | NASA

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 07. 2018 | 13:00

Není asi mnoho míst na světě, která by lákala urban explorery více než opuštěná základna NASA v Santa Susaně poblíž Los Angeles. Místo je to krásné, ovšem v minulosti tu došlo dokonce k jaderné havárii.

Technologická laboratoř v Santa Susaně se rozkládá na 2850 akrech. Byla postavena už v roce 1948.  Bylo to místo, kde se studovaly jaderné, solární a sodíkové technologie. Vyvíjely se zde i raketové motory. V roce 1959 zde došlo k nehodě, kdy z experimentálního reaktoru unikl do ovzduší radioaktivní plyn. Veškeré snahy o opravu úniku vedly jen k jeho zhoršení. Nakonec bylo nařízeno otevřít ventily a vypustit veškerou radioaktivní páru do ovzduší. Šlo o jednu z nejhorších jaderných nehod v amerických dějinách.

Oficiálně se nehodu podařilo ututlat, bylo jen oznámeno, že došlo k velmi malému úniku páry. Výzkumný program probíhal po nezbytných opravách dále až do roku 1988. Po ukončení jaderných výzkumů tu NASA až do roku 2006 testovala raketové motory. Pak zařízení uzavřela a od té doby je opuštěné. 

Jednačtyřicetiletý urban explorer Scott Haeffner se na místo vypravil. Podařilo se mu obejít bezpečnostní opatření i stráže a dokázal proniknout do objektu. Nafotil tam mimořádně zajímavé fotografie. Chátrající a rezivějící základna jako ze hry Fallout je nádherným a současně děsivým areálem i pomníkem lidské techniky. Zde si lidé hráli na bohy a také se jim to vymstilo. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 07. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu