válkaČeskoslovenskoobjevy

Opravdová bioslepice pobíhá v italském lese

+ 1 fotka+ 2 fotky

Zatím se za vrchol svobody pro komerčně chované slepice považuje dvorek u nějaké farmy. Osmačtyřicetiletý Massimo Rapella ale šel v bio chovu ještě dál a jeho kuřata a slepice pobíhají volně v alpských lesích.

Tomáš Chalupa 18. března 2019

Rapella se stal farmářem v podstatě omylem. Poté, co se se svou ženou přestěhovali do Alp, měli pár slepic na dvorku, aby jim snášely vejce. Nic složitého ani světoborného v tom nebylo. Brzy zjistili, že slepice to doslova táhne do okolního lesa. Rapella učinil překvapivý krok. Místo, aby pozemek oplotil a zabránil slepicím ve vycházkách do lesa, tak je tam naopak s oblibou pouštěl. Odkoupil dvouhektarový kus lesa a slepice tam nechal volně pobíhat.

Dnes jich má 2100 a je tak regulérním biofarmářem. Srovnatelné podmínky jiné slepice nemají, a to ani ty z biofarem. Že se slepicím v lese líbí, není podle Rapelly nic divného. Nejběžnější druh Gallus gallus domestici je totiž původně divoký druh, který žil v lesích. Současné slepice ale bývají z pobytu v lese lehce zmatené. První skupina nikdy neviděla stromy nebo les, byly sice zvědavé, ale často se ztrácely. Zprvu se proto držely spíše poblíž kurníků. Pak ale jeden z kohoutů zavelel a vyrazil do lesa. Následovalo jej celé hejno slepic a od té doby se pro ně pobyt v lese stal naprostou samozřejmostí.

Rapellovy slepice vypadají zdravěji a spokojeněji než jejich kolegyně z velkochovů. Také jejich vajíčka chutnají mnohem lépe. Jeho alpská vejce jdou dobře na odbyt na místních trzích. Každé ráno jich Rapella v lese nasbírá 1300. Zajímavé je, že čím jsou slepice šťastnější, tím méně snáší. To ale Rapellovi nevadí, protože se nesnaží maximalizovat produkci, ale jde mu jen o co nejlepší vajíčka. Jediná věc, která dělá Rapellovi doopravdy starosti, jsou predátoři. Jeho slepice nemají příliš možností, jak utéct liškám a dalším lesním šelmám. Celý pozemek proto důkladně oplotil a denně hlídá, zda nenajde stopy dravců.

Rapella byl požádán, aby svou farmu otevřel také v jiných lokalitách, ale k tomu se nechystá. Je spokojený tam, kde je, a o budování sítě slepičích lesů zatím rozhodně neuvažuje.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu