válkaČeskoslovenskoobjevy

Oplzlé scény na 2000 let staré záchodové mozaice dokazují, že lidé se od římských dob moc nezměnili

Oplzlé scény na 2000 let staré záchodové mozaice dokazují, že lidé se od římských dob moc nezměnili
Zdroj: livescience.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Perverznost a vtípky na adresu gayů nejsou jen součástí dnešní doby. Jak ukázal nedávný nález mozaiky v ruinách starověkého města Antiochia ad Cragum, v obscénnostech se vyžívali už staří Římané a dláždili si jimi podlahy na záchodech. Jejich zvrhlému humoru neunikl ani sám vládce bohů na Olympu.

Yvonne Pokorná 23. dubna 2019

Zaniklé město Antiochia ad Cragum, které se nachází na území dnešního Turecka, bylo na vrcholu římského impéria domovem více než 6000 obyvatel. V minulých letech v jeho troskách prováděli archeologové terénní výzkum a jedním z posledních a nejzajímavějších objevů byl nález starořímské latríny ze 2. století. Tato latrína má mozaikovou dlažbu zobrazující význačné postavy z řecké a římské mytologie – ovšem způsobem, s jakým se nesetkáme v žádné z historických knih.

Na jedné mozaice je vyobrazen Ganymédés, což byl v řecké mytologii syn trojského krále Tróa a jeho manželky Kallirhoy. Byl to krásný mladík a podle pověstí po něm zatoužil i nejvyšší bůh Zeus. Poslal pro něj do Tróje orla (nebo se sám v orla přeměnil). Dopravil ho na Olymp a udělal z něj číšníka bohů, což podle vědce Michaela Hoffa byla metafora, že ve skutečnosti se stal Diovým milencem. “Mýtus pravděpodobně vznikl, aby vysvětlil homosexuální lásku mezi staršími a mladšími muži,” vysvětluje Hoff.

Obvykle bývá Ganymédés zobrazován, jak drží v jedné ruce hůlku a v druhé obruč a jak jej orel unáší. Na této mozaice má ovšem Ganymédés na konci hůlky napíchnutou houbu na mytí. Zeus je proměněný ve volavku místo v orla a ve svém dlouhém zobáku drží rovněž houbu a špičkou se dotýká chlapcova penisu, což naznačuje, že se buď chystá nebo již má s ním sex.

„Okamžitě by každý, kdo by zhlédl ten obraz, v tom spatřil vizuální hříčku,“ sdělil Hoff webu Live Science. „Značí to očištění genitálií před sexuálním aktem nebo po něm? To je otázka, na kterou nemohu odpovědět, zdá se to nejednoznačné.“

Další mozaika odkrytá týmem zase zobrazuje Narcisa, jenž byl podle pověstí tak krásný, že mu nadbíhaly ženy, ale i krásné nymfy. On ale o žádnou nestál a celé dny jenom pozoroval svůj obraz, který se odrážel na vodní hladině. Na mozaice má však Narcis abnormálně velký a ošklivý nos a pravděpodobně tak obdivuje spíše svůj pohlavní úd než obličej.

“Tady ty ironické obměny příběhu byly provedeny vědomě a záměrně, šlo o humor. Vezmeme-li v úvahu funkci stavby, jinými slovy toaletu, je zaměření a obsah vtipu pochopitelnější,” říká historik umění a odborník na mozaiky Birol Can. Takový humor mohli ocenit muži, kteří si z práce odskočili na záchod.

Podle archeologů humor obsažený v mozaikách vnesl do opuštěného starověkého města lidskost. “Pracujeme tu deset let a objevili jsme budovy, obchody, chrámy a lázně – to všechno je hezké, ale nevypovídá to o lidech, kteří zde skutečně žili,” podotýká Hoff a slibuje, že po dokončení výzkumu hodlají mozaiky vystavit pro veřejnost. “Teď už nebude určena jen k vidění mužům navštěvujícím toaletu.”

Související články

Další články

Zavří­t reklamu