válkaČeskoslovenskoobjevy

Opilý muž spolkl živou jedovatou rybu. Skončilo to hodně špatně

Opilý muž spolkl živou jedovatou rybu. Skončilo to hodně špatně
Zdroj: livescience.com

Partička mladých mužů z nizozemského Rotterdamu pěstovala nevšední tradici. Když se napili alkoholu, rádi polykali živé ryby. V roce 2016 se to jednomu z nich stalo osudným.

Simona Knotkova 13. února 2019

Kuriózní incident byl popsán ve sborníku otorhinolaryngologických případů, který vyšel letos v lednu. Obětí opilecké zábavy se stal osmadvacetiletý muž, který se rozhodl spolknout živou rybu. Namísto klasické zlaté rybičky si však zvolil pancéřníčka zeleného. Drobná sladkovodní ryba má na svém těle prsní ploutve, které v případě nebezpečí produkují jed. I to je důvod, proč se mu přirození predátoři v podobě větších ryb či ptáků vyhýbají.

„Většina zvířat moc dobře ví, proč ho neloví. Ti, kteří to zkusí, zemřou. Přírodní výběr,“ říká Kees Moeliker, ředitel muzea přírody v Rotterdamu.

Nic takového ale netušil nabuzený opilec. Jak dokazuje video pořízené na místě, ryba spolknutá s pivem se mu zasekla v krku, což se pokusil napravit dalším přísunem tekutiny. O několik sekund později se na videu dáví a zvrací. Jeden z kamarádů se poté pokusil o špatný Heimlichův manévr. Kamera nakonec ještě snímá, jak muž plive do kbelíku krev.

I přes vážnost situace muž čekal ještě několik dalších hodin, než přivolal sanitku, a rybu se pokoušel z krku vytlačit pojídáním zmrzliny a medu a pitím dalšího piva. V nemocnici se lékaři nestačili divit.

„Je to jeden ze tří nejpodivnějších lékařských případů, se kterými jsem se během své praxe setkala,“ nechala se slyšet jedna ze spoluautorek zprávy, doktorka Linda Benoist z Fakultní nemocnice v Rotterdamu.

Mrtvá ryba byla podle jejích slov natlačená u vstupu do mužova jícnu. Lékaři ji museli chirurgicky odstranit a dávali si přitom pozor, aby se jed ještě více nerozšířil. Po úspěšné operaci se zdravotní stav muže naštěstí stabilizoval. Kostra ryby je nyní součástí expozice Příběhy mrtvých zvířat v rotterdamském muzeu.

Osud muže budiž dostatečným varováním pro všechny, kteří by stejně jako on někdy dostali „skvělý“ nápad spolknout živou rybu.

Další články

Zavří­t reklamu