válkaČeskoslovenskoobjevy

Operace Halyard znamenala záchranu stovek Američanů

Operace Halyard znamenala záchranu stovek Američanů
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Za druhé světové války musely stovky letců vyskákat ze svých letadel nad nepřátelským územím Balkánu. Skončili v rukou chorvatských, bulharských, maďarských a německých úřadů, které je poslaly do zajateckých táborů.

Tomáš Chalupa 1. března 2021

Vůbec první američtí letci se dostali do Němci okupovaného Srbska 24. ledna roku 1944, když museli vyskočit z poškozeného bombardéru. Naštěstí je našli četnici (příslušníci srbských národních paravojenských sborů), kteří je schovali před Němci, takže tito muži měli ještě štěstí. Ale o pár měsíců později už byla pod ochranou četniků stovka letců. Partyzáni se o ně museli starat a chránit je, Němci naopak velmi dobře věděli, že letci jsou stále ukrytí někde poblíž. Partyzánské hnutí na území Jugoslávie bylo ale velmi silné, kromě četniků, kteří byli podporováni Západem, tu byli také komunisté navázaní na Sovětský svaz. Hornatá krajina jim dávala dobrý úkryt, a přestože Němci prováděli velké protipartyzánské operace, nikdy se jim nepodařilo dostat odlehlé části země pod plnou kontrolu. Toho využívali jak četnici, tak komunisté.

Americké velení trvalo na tom, že muži musejí být navráceni zpět. Partyzáni je nemohli živit a chránit donekonečna, takže bylo nutné zorganizovat záchrannou operaci. Po mnoha odkladech a pokusech byla odstartována operace Halyard, což byl výsadek přímo na okupovaném území, kde americký velitel George Musulin s malým týmem začali věc organizovat přímo na místě. Američané nejprve nechali četniky vybudovat u vesnice Pranjani letištní plochu a poté do okolí vesnice začali svážet všechny zachráněné piloty. Letecký most skutečně fungoval a z Pranjani začaly odlétat nákladní letouny C-47 Douglas s americkými letci. Později bylo zřízeno nové letiště v Kočejlevu, odkud odlétlo ještě 50 letců.

Thumbnail # V průběhu operace Solomon se nacpalo do komerčního letadla 1122 lidí
Mohlo by Vás zajímat:

V průběhu operace Solomon se nacpalo do komerčního letadla 1122 lidí

Důvodem byly složité poměry v Jugoslávii. Četnici totiž nebyli úplně čistí partyzáni, v průběhu války se mnohokrát spojili s Němci a bojovali proti komunistům. Ty totiž nesnášeli ještě více než Němce. S postupem času se ale začala z východu blížit Rudá armáda a jednotky četniků před ní začaly ustupovat a také se rozpadat. Za těchto okolností bylo nemožné dále držet pozice v Pranjani, proto bylo postaveno nové v Kočejlevu, které ale fungovalo už jen krátce. Američané odlétli a operace Halyard byla úspěšná. Četnikům se ale dobře nevedlo. Mnozí byli popraveni komunisty nebo Sověty, jejich zvěrstva, která páchala na nesrbském obyvatelstvu země, rovněž nebyla zapomenuta.

Za celou dobu trvání operace Halyard bylo zachráněno a bezpečně evakuováno celkem 513 amerických a 80 dalších spojeneckých letců.

V březnu 1948 americký prezident Harry Truman udělil generálu Mihailovičovi, veliteli četniků, Medaili cti za to, že přispěl nemalým dílem k záchraně tolika Američanů. Medaili si Mihailovič nepřevzal, protože byl dávno mrtev. Zastřelili jej po soudu Titovi komunisté, kteří v zemi převzali vládu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu