válkaČeskoslovenskoobjevy

Operace Cornflakes přelstila nacistickou poštu, ani tak to k ničemu nebylo

Operace Cornflakes přelstila nacistickou poštu, ani tak to k ničemu nebylo
Zdroj: thevintagenews.com

Jak nejlépe šířit propagandu na území Třetí říše? Přece pomocí říšské pošty. Tak uvažovali Spojenci, když naplánovali geniální tajnou operaci nazvanou Cornflakes. Bohužel geniální plán nakonec zřejmě k ničemu nebyl.

Tomáš Chalupa 24. ledna 2019

Operaci naplánovala Office of Strategic Services (OSS), americká vojenská zpravodajská služba. Cílem bylo, aby sama německá pošta roznášela propagandistické protinacistické tiskoviny mezi obyvatele říše. Podle plánovačů to mělo být mnohem efektivnější než shazování letáků z bombardérů, jak se to dělalo doposud. Mnoho letáků se ztratilo, další sebrali policisté, celková efektivita takového počínání vzhledem k nákladům a riziku byla velmi nízká.

Letadla ale přesto plnila v celé operaci Cornflakes velmi důležitou úlohu. Postup byl následující. Nejprve hloubkové bombardéry napadly konkrétní vlak vezoucí poštu. Jakmile byla souprava zničená, bylo vedle ní shozeno několik poštovních pytlů plných zalepených obálek s protinacistickými letáky. Obálky byly opatřeny reálnými adresami. Mnoho informací potřebných pro správné označení obálek získali Spojenci od zajatých německých pošťáků. Německé poštovní známky zase měli od francouzského hnutí odporu.

Mezi podvratnými materiály byly mimo jiné i pozměněné poštovní známky s Adolfem Hitlerem, kde měl vůdce odhalenou lebku. Místo nápisu Deutsches Reich, tedy německá říše, byl na známce nápis Futsches Reich, tedy zničená říše. Používaly se také podvratné dopisy vojákům, které jim posílal Klub osamělých žen. V nich tyto „ženy“ psaly, že jsou doma a osamělé a touží po sexu. Plánovači věřili, že tím výrazně poklesne morálka Němců bojujících na frontě, protože sami měli doma své ženy, a mohli se tak začít obávat, zda jsou jim věrné.

Ovšem jaké byly reálné dopady operace Cornflakes, se nikdy pořádně nezjistilo. Stejně tak nebylo ani jasné, kolik dopisů se skutečně dostalo ke svým adresátům. Došlo také k mnoha případům odhalení, protože na obálkách byly překlepy nebo špatně napsaná slova, čehož si pošťáci všimli. Celkově šlo tak o zřejmě nepříliš úspěšnou operaci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu