válkaČeskoslovenskoobjevy

Opalovací krémy vylučují do organismu vysoké hladiny chemických látek

Opalovací krémy vylučují do organismu vysoké hladiny chemických látek
Zdroj: livescience.com

Pokud se nechráněný jedinec dlouze vystavuje slunci, UV záření zanechá na jeho kůži nezvratné změny, vedoucí v krajních případech až k rakovině. Na stranu druhou je třeba si umět vybírat v bohatém sortimentu ochranných prostředků. Většina klasických drogerkových produktů totiž obsahuje látky, které našemu organismu pro změnu škodí. Potvrdila to také nedávná studie.

Simona Knotkova 27. května 2019

Výzkum provedli badatelé z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Dohromady dali dvacet čtyři dobrovolníků, kteří si po dobu čtyř dnů a čtyřikrát denně měli aplikovat určenou dávku opalovacího přípravku. Jedna skupinka se natírala mlékem, druhá krémem a poslední dvě používaly dva různé spreje. Všichni respondenti nevycházeli ven a zůstali v laboratoři, kde se týden podrobovali krevním testům. Úkolem vědců bylo zjistit, jak moc jsou vysoké hodnoty látek, které se přes kosmetické produkty vstřebávají do krve. Zaměřili se poté na čtyři hlavní ingredience velké části přípravků: avobenzon, oxybenzon, oktokrylen a mexoryl.

Podle norem FDA by hladina těchto chemikálií v krvi neměla překračovat 0,5 nanogramů na mililitr. Pokud jsou naměřené hodnoty vyšší, je třeba daný produkt podrobit dalším studiím. A právě takový výsledek čekal na americké vědce. Ti zjistili, že koncentrace všech čtyř zkoumaných látek převyšovala povolenou hodnotu hned první den po aplikaci. V dalších dnech dokonce ještě rostla, což poukazuje na skutečnost, že chemikálie se v krvi nejspíše hromadí.

Výzkumníci dodávají, že žádný ze zkoumaných subjektů se nevystavoval slunci, což mohlo absorpci látek do krevního oběhu ovlivnit. Zároveň je třeba zjistit, zda by se hodnoty chemikálií lišily podle typu kůže, věku daného jedince či množství aplikovaného přípravku.

„Rozhodně to neznamená, že by lidé měli přestat používat opalovací přípravky. Je potvrzené, že slunce způsobuje rakovinu kůže. Přesto je třeba podrobit tyto produkty dalšímu šetření, abychom zjistili, co přesně toto vstřebávání chemikálií do krve může pro člověka znamenat,“ poznamenala Kanade Shinkai, dermatoložka z Kalifornské univerzity a spoluautorka doplňující studie publikované v žurnálu JAMA.

Jako účinná alternativa za syntetickou kosmetiku fungují minerální opalovací krémy, které na kůži vytvoří tenký filtr, od něhož se sluneční paprsky odrazí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu