válkaČeskoslovenskoobjevy

Onna Bugejša nebyla žádná gejša, ale skupina smrtících samurajek

Onna Bugejša nebyla žádná gejša, ale skupina smrtících samurajek
Zdroj: allthatsinteresting.com

V patriarchálním středověkém Japonsku byli samurajové výlučně muži. Ovšem s výjimkou skupinky smrtelně nebezpečných válečnic, které si se svými mužskými kolegy v ničem nezadaly. Říkaly si Onna Bugejša.

Tomáš Chalupa 7. února 2019

Příslušnice Onna Bugejša byly trénovány stejně tvrdě jako muži. Ovládaly všechny zbraně, dokázaly bojovat ofenzivně i defenzivně. Navíc uměly ovládat i zbraň zvanou naginatam, která byla určena hlavně pro ženy. Onna Bugejša bojovaly po boku mužů a byly na ně kladeny stejné nároky jako na mužské bojovníky.

Jednou z prvních bojovnic byla císařovna Jingu. Ta vedla osobně tažení za dobytí Koreje. Byl to jeden z mála případů v japonské historii, kdy vojska vedla do bitvy žena. Onna Bugejša byly ale samostatné, emancipované, zcela se vymykaly běžnému pojetí ženy v tradiční japonské společnosti.

Mezi lety 1180 a 1185 vypukla válka mezi dvěma vládnoucími japonskými klany Minamoto a Tiara. Oba si dělaly nárok na vládu nad celým Japonskem. Minamoto měl na své straně Tomoe Gozen, možná vůbec nejtalentovanější Onna Bugejšu v dějinách. Byla to fantastická bojovnice, která to dotáhla až na generála. Do této role ji oficiálně jmenoval klan Minamoto, což bylo opravdu mimořádné ocenění jejích schopností.

A Gozen nezklamala. Vedla do boje 300 samurajů proti dvěma tisícovkám bojovníků klanu Tiara. Byla jedním z pěti, kteří vyvázli z bitvy živí. O rok později porazila v bitvě u Awazu obávaného bojovníka klanu Musaši Hondu Morošigeho a jeho vojska. Morošigemu vlastnoručně uťala hlavu.

Její osud po bitvě není znám. Někteří tvrdí že odjela na koni s Morošigeho hlavou jako trofejí, jiní říkají, že zemřela v bitvě u Awazu, která byla mimořádně krvavá a zemřeli v ní hlavní velitelé obou stran.

Onna Bugejša existovala ještě celá další století. Samurajky byly populární mezi lidem, protože často chránily osobně vesnice a také otevíraly vlastní školy. Verbovaly tak mladé dívky do svých řad. Za vlády klanu Tokugawa byla dokonce vytvořená speciální jednotka ženských bojovnic zvaná Jošita, v jejímž čele stála prominentní Onna Bugejša Nakano Takeko. Její bojovnice se vyznamenaly v bitvě u Aizu, ale Takeko tam zahynula po zásahu šípem.

Bitva u Aizu znamenala poslední velkou bitvu také pro Onna Bugejša. Bojovnice existovaly ještě v 19. století, nicméně jejich význam postupně upadal a do žádné významné bitvy se již nezapojily. I tak se nesmazatelně zapsaly do japonské historie a ukázaly, že i v podmínkách extrémně patriarchální a hierarchizované japonské společnosti si mohly ženy vydobýt slávu a relativní svobodu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu