Marilyn Monroe neměla v lásce štěstí.

Marilyn Monroe neměla v lásce štěstí. | zdroj: vintag.es


Ona ho bezmezně milovala, on ji prý jenom využíval. Manželství Marilyn Monroe a Arthura Millera skončilo dramaticky

TÉMATA: marilyn monroe | vztahy | láska | herečka

user-avatar

Simona Knotková

11. 09. 2019 | 13:00

Třetí a zároveň poslední sňatek prožila Marilyn Monroe s dramatikem Arthurem Millerem. Ani tentokrát se nedočkala happyendu v podobě kompletní rodiny.

Herečka a dramatik se poprvé setkali v roce 1951, kdy spolu prožili krátkou aférku. Věci nabraly vážnějších obrysů o pět let později. Miller kvůli blonďaté divě opustil manželku a dvě děti, Monroe zase konvertovala k judaismu. Ještě téhož roku stanuli před oltářem. Marilyn bylo čerstvých třicet a věřila, že se jí s o jedenáct let starším mužem konečně podaří založit rodinu, po které tolik toužila. V cestě jim nestály ani děti z Arthurova předešlého manželství, které ji zbožňovaly.

První velká zkouška jejich vztahu přišla v momentě, když si Millera předvolal k výslechu Výbor pro neamerickou činnost. I když ji to mohlo stát kariéru, herečka se rozhodla, že bude za svým manželem plně stát a veřejně ho podpoří.

"Tolik mi záleží na ochraně Arthura. Miluji ho, je jedinou žijící bytostí, kterou dokážu milovat nejenom jako muže, který mě přitahuje tak, že přicházím až o rozum, ale také jako člověka, kterému můžu věřit stejně jako sama sobě," napsala si do svých osobních zápisků.

Fotografie ze svatby

Stvrzením jejich láskyplného svazku mělo být natáčení filmu Mustangové. Miller napsal scénář, John Huston to měl režírovat a Monroe si měla střihnout hlavní roli. Trhliny mezi dvojicí se přitom začaly objevovat už dříve. Herečka prodělala potrat a stále více se utápěla v depresích, od kterých ji uzavřený a málomluvný dramatik nedokázal pomoci. S natáčením nového snímku krize vyvrcholila. Marilyn natáčení fyzicky nezvládala a řešení hledala ve kvantech prášků. To se odráželo na její chabé pracovní morálce a vyčerpanosti.

"Měl jsem tu drzost, že jsem Arthurovi řekl, že pokud jí dovoluje užívat jakékoliv drogy, je to nejenom zločinné, ale také naprosto nezodpovědné. Krátce poté mi došlo, že Arthura v té době vlastně vůbec neposlouchala. Neměl na ni žádný vliv," vzpomínal později Huston.

Monroe Millera nařkla z toho, že ji do Mustangů obsadil jenom proto, aby se skrze její jméno dočkal sám slávy. Krátce po premiéře se hvězdný pár v roce 1961 rozvedl. Od tohoto okamžiku to šlo s psychickým i zdravotním stavem herečky už jenom z kopce. Závěr byl bohužel tragický – 5. srpna 1962 byla Marilyn Monroe nalezena mrtvá. Příčina: Předávkování. 

V naší galerii se můžete vrátit do času, kdy byli Monroe a Miller ještě šťastný a zamilovaný pár, který v roce 1957 pózoval před objektivem Richarda Avedona.

user-avatar

Simona Knotková

11. 09. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu