válkaČeskoslovenskoobjevy

Omicron se množí sedmdesátkrát rychleji než delta, může to být problém

Omicron se množí sedmdesátkrát rychleji než delta, může to být problém
Zdroj: Wikimedia Commons

Když už si svět myslel, že má COVID-19 pod kontrolou, začala se v populaci šířit nová varianta Omicron, a to rychleji než jakákoli předtím. Varianta byla hlášena v 77 zemích, ale pravděpodobně ve více, mnoho evropských zemí znovu vstoupilo do režimu uzavření a první údaje naznačují, že Omicron je mnohem infekčnější než původní kmen COVID-19 i Delta.

Tomáš Chalupa 17. prosince 2021

Nový předběžný výzkum, který je v současné době v recenzním řízení, nyní objasňuje, o kolik je Omicron přenosnější a jaké mechanismy mu umožňují překonat deltu. Studie, kterou vedli vědci z Lékařské fakulty LKS na Hongkongské univerzitě (HKUMed), zjistila, že Omicron se může v lidských dýchacích cestách množit neuvěřitelných 70krát rychleji než varianta Delta, což by mohlo vysvětlovat, jak rychle se Omicron rozšířil.

Ke zjištění, jak je Omicron při infekci tak úspěšný, bylo při výzkumu použito plicní tkáně odebrané při léčbě plic, která se obvykle vyhazuje. Jakmile byla varianta Omicronu izolována, použili vědci své tkáňové kultury k porovnání toho, jak tato varianta infikuje buňky a jak rychle se po infekci množí, a to jak v plicní tkáni, tak v tkáni průdušek. Variantu Omicron porovnávali s variantou Delta a divokým typem viru SARS-CoV-2, který v roce 2020 zahájil pandemii.

Zjistili, že Omicron je schopen se rychle množit v tkáních průdušek, přibližně 70krát rychleji než Delta v průduškách. Naopak v plicích byl 10krát pomalejší než divoký typ.

Zajímavé je, že navzdory impozantní virové náloži, kterou Omicron dokázal vyprodukovat za krátkou dobu, se zdá, že nezvyšuje závažnost onemocnění, přičemž první údaje naznačují, že nová varianta může vést k méně závažnému onemocnění než jiné varianty. Výzkumníci uvádějí, že je to pravděpodobně způsobeno závažností onemocnění vyplývající z řady faktorů.

„Je důležité si uvědomit, že závažnost onemocnění u lidí není dána pouze replikací viru, ale také imunitní odpovědí hostitele na infekci, která může vést k dysregulaci vrozeného imunitního systému, tj. k ‚cytokinové bouři‘,“ uvedl v prohlášení Dr. Michael Chan Chi-wai, který tým vedl.

„Je také třeba poznamenat, že díky tomu, že se nakazí mnohem více lidí, může velmi infekční virus způsobit závažnější onemocnění a smrt, i když samotný virus může být méně patogenní. Proto v kombinaci s našimi nedávnými studiemi, které ukázaly, že varianta Omicron  může částečně uniknout imunitě z vakcín a minulé infekce, je celková hrozba ze strany varianty Omicron pravděpodobně velmi významná,“dodal Chan Chi-wai.

Tento výzkum musí ještě projít recenzním řízením, takže je zatím předběžný. Nicméně ve spojení s výzkumem zveřejněným v úterý, který naznačuje, že Omicron může být schopen infekce při nižší dávce viru než Delta i divoký typ, se zdá, že mutace, které Omicron nese v proteinu Spike, mu umožňují být přenosnější a infekčnější než předchozí kmeny COVID-19, což mu umožňuje je překonat.

Hrozba „duální infekce“ variantou Omicron i Delta současně, která by vedla ke vzniku nové hybridní „supermutované“ varianty, je však naštěstí podle odborníků nízká.

Další články

Zavří­t reklamu