válkaČeskoslovenskoobjevy

Olympijská vesnice v Riu stojí na masovém hrobě otroků

Olympijská vesnice v Riu stojí na masovém hrobě otroků
Zdroj: smithsonianmag.com

Část olympijské vesnice v brazilském Riu stojí na hřbitově, kde jsou pohřbení otroci. Zjistili to dva reportéři listu The Guardian.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2016

Quilombo je místní název pro komunitu lidí, jejichž předkové byli uprchlí otroci. Šlo o Afričany, kteří byli do Brazílie přivezeni kvůli práci. Komunita jejich potomků měla svá obydlí právě na místě, kde nyní stojí část olympijské vesnice. Byl zde také hřbitov, kde byli pohřbeni jejich předci – bývalí otroci. Hřbitov, nebo spíše masový hrob, byl objeven před šestnácti lety. Developery prý fakt, že část jejich projektu stojí na archeologicky i lidsky cenném místě, v nejmenším nevzrušovala a celé pohřebiště jednoduše zastavěli.

Takto padl olympijským ambicím za oběť nejen hřbitov, ale také mlýn na cukr, který byl zbořen, aniž by ho mohli archeologové jakkoliv prozkoumat. Na vše se totiž v Riu nesmírně spěchalo, aby se stihlo v termínu vše dokončit.

Brazílie měla v historii desetkrát více afrických otroků než Spojené státy. Černošské populace je v Brazilii téměř padesát procent. Celá infrastruktura země a mnoho obcí bylo postavených právě zásluhou otrocké práce. V zemi je dnes na 3500 komunit Quilombos a mnoho z nich je trnem v oku právě developerům, kteří by jejich území raději přeměnili na ziskové nemovitosti. V případě olympijských her však šel zájem státu vysoko nad práva obyvatel komunity, uzavírají svou reportáž novináři z The Guardianu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu