válkaČeskoslovenskoobjevy

Olovnatý benzín zmizel navždy z naší planety

Olovnatý benzín zmizel navždy z naší planety
Zdroj: Wikimedia Commons

Éra olovnatého benzinu oficiálně skončila, což znamená, že lidstvo s velkým zpožděním skoncovalo s velkou hrozbou pro zdraví lidí a planety. Program OSN pro životní prostředí (UNEP) v pondělí oznámil, že žádná země na světě již nepoužívá olovnatý benzin pro osobní a nákladní automobily poté, co se Alžírsko stalo poslední zemí, která v červenci 2021 přešla na olovnatý benzín.

Tomáš Chalupa 31. srpna 2021

Škody, které olovnatý benzin v uplynulém století napáchal, jsou značné. Od roku 1922 se tetraethylolovo přidával do benzinu, aby se zvýšil výkon motoru tím, že pomáhá palivu účinněji hořet. Emise z tohoto palivového koktejlu však úzce souvisejí se srdečními chorobami, mrtvicí a rakovinou. Je také známo, že má zásadní vliv na vývoj lidského mozku. Existují přesvědčivé důkazy, že u lidí, kteří mu byli vystaveni v dětství, může snižovat skóre IQ, a je spojován s nižší kontrolou impulzů, což může následně vést ke zvýšení kriminality a násilí.

Za vývojem olovnatého plynu stál americký chemický inženýr Thomas Midgley Jr. Jde o velmi kontroverzní osobu, tento člověk také například zapsal do dějin vynálezem chladiva s obsahem chlorofluorouhlíku (CFC), což je chemikálie zodpovědná za devastaci ozonové vrstvy Země.

Ukončit toxický vztah s olovnatým plynem nebylo snadné. Většina zemí s vysokými příjmy zakázala olovnatý benzin již v 80. letech 20. století, ačkoli mnoho zemí s nízkými a středními příjmy zůstalo u jeho používání až do začátku roku 2000. Do roku 2006 byla celá subsaharská Afrika zbavena olova po „mnohostranné kampani“, která zahrnovala zvyšování povědomí o jeho škodlivosti, poskytování technické pomoci a odolávání tlaku místních prodejců ropy a výrobců olova. Během následujících 15 let se podobným způsobem od olova odklonily i zbývající země – především v severní Africe, na Blízkém východě, ve střední Asii a ve východní Asii.

Podle některých odhadů pomohlo vyřazení olovnatých paliv zabránit více než 1,2 milionu předčasných úmrtí ročně, zvýšit IQ dětí, ušetřit celosvětové ekonomice 2,45 bilionu dolarů a dokonce snížit kriminalitu.

Inger Andersenová, výkonná ředitelka UNEP, poznamenává, že konec éry olovnatého benzinu je dalším příkladem toho, jak lze díky důrazným opatřením vlád, politiků a průmyslu vyřešit obrovské problémy, ať už jde o globální zdraví nebo životní prostředí.

„To, že se alianci vlád, podniků a občanské společnosti podporované OSN podařilo úspěšně zbavit svět tohoto toxického paliva, svědčí o síle multilateralismu, který může posunout svět směrem k udržitelnosti a čistší a ekologičtější budoucnosti,“ uvedla Andersenová ve svém prohlášení. „Vyzýváme tytéž zúčastněné strany, aby se tímto obrovským úspěchem inspirovaly a zajistily, že nyní, když máme čistší paliva, přijmeme také celosvětově čistší normy pro vozidla – kombinace čistších paliv a vozidel může snížit emise o více než 80 %.“

 

Další články

Zavří­t reklamu