Archeologové našli na místě bývalého kostela dvě pozoruhodné olověné rakve.

Archeologové našli na místě bývalého kostela dvě pozoruhodné olověné rakve. | zdroj: speroforum.com


Olověné rakve odkryly tajemství francouzské šlechty

TÉMATA: archeologie | objevy | hroby | francie | šlechta

user-avatar

Irena Gruberová

10. 09. 2015 | 11:00

Dvě olověné rakve s ostatky francouzských aristokratů z konce 17. století objevili archeologové ve městě Flers na severu Normandie. V jedné z nich se ukrýval olověný relikviář ve tvaru srdce.

Výjimečný nález – těmito slovy hodnotí francouzští vědci loňský objev olověných rakví, které po tři staletí ležely poblíž oltáře starobylého chrámu, jenž byl v roce 1924 zdemolován. Město Flers navíc značně utrpělo za druhé světové války, kdy se stalo terčem spojeneckých náletů a bylo z osmdesáti procent vybombardováno.

„Něco takového jsme nečekali,“ přiznala archeoložka Hélène Dupontová. „Drtivá většina mrtvých se pohřbívala v dřevěných rakvích.“ Podle ní byl tento druh pohřbívání vyhrazen jen pro příslušníky elity. Olověné rakve byly velmi drahé, vyráběli je specializovaní řemeslníci, kterým se říkalo olováři.

Vědcům se podařilo identifikovat nebožtíky

Počátkem letošního roku zahájili francouzští vědci výzkum, jehož cílem bylo zjistit identitu zemřelých. „Prohledali jsme 4 500 úmrtních listů určených pro hřbitov ve Flers a pátrali v rodinných archivech hrabat z Flers,“ popsala anabázi vědců Dupontová. Na základě svých zjištění došli badatelé k závěru, že ostatky patří mužským příslušníkům z rodu Pellevé, kteří až do roku 1738, kdy vymřeli i po přeslici, spravovali panství zahrnující celý okres Flers. „Šlo o příslušníky vysoké šlechty, kteří vlastnili majetek i v Paříži a měli přístup ke královskému rodu,“ uvedla francouzská archeoložka.

Vědci odhadují, že rakve pocházejí z doby na přelomu 17. a 18. století. Na základě analýzy zubů a kostí pak určili, že mužům bylo v okamžiku smrti něco mezi 50 až 60 lety, což byl na tu dobu vcelku vysoký věk. „To naznačuje, že zdravotní podmínky lidí z Flers byly docela dobré,“ poznamenala Dupontová. 

V jedné rakvi byl uložen olověný relikviář ve tvaru srdce.

Co se skrývá v olověném srdci?

V jedné z rakví byl nalezen také olověný relikviář ve tvaru srdce. Vědci předpokládají, že je v něm uložena lidská tkáň. „V té době bylo velkou módou pohřbívat části těla na různých místech, které byly zesnulému za jeho života drahé,“ vysvětlila Dupontová. O jaký druh ostatku jde, se vědci dozví až v první polovině příštího roku, kdy bude relikviář otevřen. Současně s ním budou forenzní experti zkoumat přítomnost parfémů a rostlinných materiálů použitých k balzamování těl zesnulých. Doufají, že se jim podaří odhalit balzamovací techniky, které se v té době používaly. Výzkum by měl být ukončen do června příštího roku. Obě olověné rakve budou vystaveny v městském muzeu ve Flers. 

Vědci z univerzity v Caen dokázali odhadnout věk zemřelých.

Manželská relikvie

Jiná olověná rakev byla objevena v roce 2013 v bretaňském městě Rennes. Spočívaly v ní ostatky francouzské šlechtičny ze 17. století, která byla identifikována jako jistá Louise de Quengo. I ona měla v rakvi podobný relikviář. Po jeho otevření vyšlo najevo, že obsahoval lidskou tkáň, jež korespondovala s tělem hraběnčina manžela, pohřbeného na jiném pohřebním místě.

 

 

 

user-avatar

Irena Gruberová

10. 09. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu