válkaČeskoslovenskoobjevy

Olivia Newton-John čelí rakovině téměř tři dekády. Zhoubná nemoc ji připravila o její blízké

Olivia Newton-John čelí rakovině téměř tři dekády. Zhoubná nemoc ji připravila o její blízké
Zdroj: archiv
+ 2 fotky+ 3 fotky

Australské herečce a zpěvačce Olivii Newton-John (69) lékaři už potřetí za posledních téměř 30 let diagnostikovali rakovinu. Hvězda z muzikálu Pomáda a čtyřnásobná držitelka Grammy se však nevzdává a věří, že zrádnou nemoc porazí. Na pohled křehká plavovláska je silnou bojovnicí.

Yvonne Pokorná 14. září 2018

Rok 1992 byl pro 43letou Olivii Newton-John obzvlášť bolestivý. Na rakovinu zemřela její pětiletá kmotřenka a vzápětí poté zhoubné nemoci podlehl i její otec. Asi dva týdny po otcově pohřbu jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na prsu. Přitom ten rok plánovala velký comeback. Měla jí vyjít deska a po deseti letech se chystala na koncertní turné. Koncerty musela zrušit a věnovat se léčbě. Krom toho se zbavila své dříve úspěšné firmy Koala Blue (řetězec butiků s dámským oblečením), který byl v insolvenci. “Sešlo se to tak najednou, všechno se na mě sesypalo,” povzdychla si v rozhovoru pro časopis People. Olivia Newton-John ve slavném klipu k hitu Physical

Podstoupila osmiměsíční chemoterapii, ozařování i částečné odebrání prsu. V únoru 1993 lékaři k její radosti konstatovali, že je vyléčena. Na dalších dvacet let tak měla vystaráno. Vrhla se na charitu, začala propagovat důležitost včasných mamografických vyšetření a sbírala peníze pro ženy s rakovinou prsu. Dokonce založila v Melbourne výzkumné centrum, které po ní nese název Olivia Newton-John Cancer Wellness a Research Centrum. Podílela se na vzniku speciálního zařízení, které ženám umožňuje samovyšetření prsu s včasnou detekcí bulek. V roce 2008 vedla třitýdenní, 228 kilometrů dlouhou túru kolem Velké čínské zdi, na které ji doprovázely různé celebrity a ostatní, co se vyléčili z rakoviny. Výprava symbolizovala kroky, které musí každý pacient s nádorovým onemocněním podstoupit na cestě ke zdraví.

Jenže cesta ke zdraví není vždy přímá a má i své zákruty a zvraty. V roce 2013 měla Olivia menší autonehodu, a když ji lékaři vyšetřovali, všimli si bulky na jejím pravém rameni. Zprvu mysleli, že jde o otlak od bezpečnostního pásu. Následné testy ovšem ukázaly, že nemoc se vrátila a rozšířila. Byla to těžká rána nejen pro ni, ale i celou rodinu. O to horší, že ve stejném roce prohrála boj s rakovinou mozku její starší sestra Rona. Přesto zpěvačka neztrácela naději a rozhodla se svou další bitvu vyhrát. “Uvědomila jsem si, že jsem mnohem silnější, než jsem si myslela,” svěřila se časopisu People a dodala: “Někdy musíme být konfrontováni s těžkostmi, abychom poznali svůj potenciál.” Olivia Newton-John se sestrou Ronou (vlevo), která boj s rakovinou v roce 2013 prohrála.

V květnu loňského roku zpěvačka uprostřed šňůry náhle zrušila své koncerty kvůli bolestem v dolní části zad. Nebyl to ale ischias, jak se zprvu domnívala, ale rakovina zasáhla její bedra. Lékaři konstatovali, že nemoc je ve 4., tedy poslední fázi.

Tentokrát se Olivia rozhodla zatočit s rakovinou kombinací moderní medicíny a přírodní léčby. Podrobila se ozařování, ze stravy vyloučila cukr a od bolestí si pomáhala tinkturami z konopí, které pro ni přímo pěstuje její manžel John Easterling. V Kalifornii, kde spolu žijí, je totiž legální pěstovat v malém množství tuto bylinu pro vlastní léčebné účely. Z toho důvodu se vyslovila pro legalizaci marihuany v rodné Austrálii.

Olivia Newton-John, která 26. září oslaví své 70. narozeniny, stále věří, že zhoubnou nemoc překoná. “Je to můj cíl,” řekla. Navzdory vážné nemoci nezahálí a chystá se toto září vydat své memoáry. Nenechala si překazit ani oslavy čtyřicátého výročí premiéry filmového muzikálu Pomáda a opět si zatančila se svým filmovým partnerem Johnem Travoltou. Nyní se těší na “pochod za zdravím”, který se uskuteční 16. září v Melbourne. Držme jí palce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu