válkaČeskoslovenskoobjevy

Oko ženy připomínalo rozřezanou pizzu

Oko ženy připomínalo rozřezanou pizzu
Zdroj: livescience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ordinaci očního lékaře vyhledala žena, která měla poslední roky potíže se zhoršeným zrakem. Vyšetření odhalilo, že její rohovka připomíná rozřezanou pizzu.

Simona Knotkova 14. května 2019

Jako pizza rozdělená na několik dílů nebo paprsky jízdního kola – přesně tak vypadala rohovka jednačtyřicetileté ženy při běžné kontrole u oftalmologa. K vyhledání odborníka ji dohnala stále se zhoršující kvalita zraku, která ji trápila v posledních dvaceti letech. Celý případ byl popsán v lednovém vydání medicínského žurnálu The New England Journal of Medicine.

Rohovka byla rozdělená šestnácti zářezy, které dohromady tvořily paprsčitý vzorec. (Barva oka na snímku je způsobena efektem červených očí během fotografování.) Nejednalo se však o žádný druh tetování na oční bulvu, jak by vás při prvním pohledu mohlo napadnout.

Podle lékařů to byl jeden z typických znaků takzvané radiální keratotomie, která se praktikovala v 80. a 90. letech a ještě před příchodem laserové operace se díky ní řešila krátkozrakost. Metoda spočívala v naříznutí rohovky na několika místech, čímž došlo k jejímu zploštění. Žena potvrdila, že tento zákrok před dvaceti třemi lety skutečně podstoupila na klinice v indickém Hajdarábádu.

„V dnešní době jsme od tohoto zákroku už upustili. Bylo s ním spojeno totiž množství komplikací. Překrývající se řezy nebo ty, které zasahovaly příliš do středu, způsobovaly sníženou ostrost zraku. Jizvy na rohovce poté mohly být příčinou toho, že pacient viděl záři kolem předmětů,“ vysvětluje doktor Michael Nejat ze Staten Island University Hospital v New Yorku.

Dodává, že radiální keratotomie vedla u některých jedinců dokonce až k přehnané korekci zraku. To byl právě i případ nejmenované pacientky, která po úpravě krátkozrakosti začala pro změnu trpět dalekozrakostí. Poté, co bylo po více jak dvaceti letech odhaleno pooperační poškození, dostala korekční čočky. Ani po půlroce nebylo zaznamenáno další zhoršení.

Další články

Zavří­t reklamu