válkaČeskoslovenskoobjevy

Oko Sahary: tajemná struktura Richat je vidět i z vesmíru, přesto o ní lidé neví

Oko Sahary: tajemná struktura Richat je vidět i z vesmíru, přesto o ní lidé neví
Zdroj: newscientist.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Podivuhodný úkaz leží uprostřed Sahary. Vidělo ho jen minimum lidí a svět se o něm dozvěděl, až když ho jeden kosmonaut spatřil z vesmíru. Řeč je o struktuře Richat zvané též Oko Sahary.

Tomáš Chalupa 2. října 2015

Richat měří v průměru padesát kilometrů. Je dostatečně velký, aby byl vidět i z vesmíru, navíc díky okolní nehostinné poušti se výrazně odlišuje. Skupina soustředných kruhů má měděnou barvu a vypadá jako velké oko. Odtud onen druhý název Oko Sahary. Zajímavé je, že vědci si nejsou jistí tím, jak tento geologický úkaz vlastně vznikl. Původně se mělo za to, že jde o pozůstatek dopadu meteoritu. Ale ten by nezanechal soustředné kruhy, spíše velký kráter. Příčina vzniku byla odhalena brzy – jde o usazeníny stlačené magmatem do geologického dómu. Jenže kde se vzalo magma a proč jsou horniny stlačené do kruhů? Zřejmě muselo dojít k nějaké sopečné erupci, ale vědci zatím nenalezli nic, co by tomu nasvědčovalo. Jenže stáří některých hornin je až 2,5 miliardy let, takže od těch dob se mohlo ledacos změnit.

Struktura Richat bývá někdy označována jako možné místo, kde ležela bájná Atlantida. Toto starověké město popsal Platón tak, že se jeho popis velmi hodí i na Richat. Zejména kruhové uspořádání města a jeho velikost by snad odpovídaly, ale je těžké si představit, že by toto město leželo uprostřed Sahary. Ani archeologové zatím nenašli nic, co by tomuto názoru nasvědčovalo.

K Richatu je to odevšad poměrně daleko; z Mauretánie, Mali nebo Nigeru se tam dá dostat, pokud je k dispozci kvalitní SUV s pohonem na všechny čtyři kola. Většinou se tam pořádají oraganizované výlety s cestovními kancelářemi. Velmi oblíbené jsou také lety v horkovzdušném balonu. Z něj je pohled na Oko Sahary úchvatný. Naopak pro pozemní pozorovatele to bude nejspíš zklamání. Ze země není vidět nic než zvětralé usazeníny a krása kruhů není prakticky vůbec patrná.

Další články

Zavří­t reklamu