válkaČeskoslovenskoobjevy

Okinošima – ostrov, kam smějí jen muži

Okinošima – ostrov, kam smějí jen muži
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Okinošima je malý ostrov v Japonském moři. Odedávna zde námořníci sloužili rituály ve svatyni Okitsu-gū. Na ostrov nesmí nikdy vstoupit ženy, tak zní prastarý zákon. Ovšem UNESCO chce ostrov zapsat na seznam památek. To za jiných okolností vyvolává nadšení, v tomto případě však panují obavy, zda na ostrov nakonec nebudou proudit davy turistů a také turistek.

Tomáš Chalupa 18. května 2017

Ostrov má pouhých 240 akrů a měří čtyři kilometry v obvodu. Od středověku to bylo místo, kde se zastavovali námořníci mířící do Asie za obchodem. Ostrov je považován za posvátný. Ve svatyni Okitsu-gū se konaly obřady, které měly chránit lodě a námořníky, dodnes se ve svatyni nalézá na 80 tisíc zbraní, mečů, štítů a dalších darů, které tam námořníci za staletí obětovali.

Trvale žije na ostrově pouze jeden kněz, který pečuje o svatyni. Ostrov obývá také populace alkounů japonských, kterým hrozí jinde vyhynutí.

Ženy na ostrov nesmějí a toto pravidlo už také platí celá staletí. Muži sem sice mohou, ale před vstupem na pevninu se musí omýt v moři. Z ostrova se nesmí nic odvézt, nesmí se ani mluvit o tom, co se tam děje. Právě tyto prastaré tradice by podle kritiků mohly být porušovány, pokud ostrov skutečně bude zapsán na seznam památek UNESCO. Japonci jsou v tomto nekompromisní a trvají na tom, že ženy na ostrov nesmí ani v budoucnu. Jak to celé dopane se rozhodne 2. července, kdy se bude rozhodovat o tom, zda ostrov bude na seznam skutečně připsán.

Další články

Zavří­t reklamu