zdroj: internet


Ohromný oranžový záblesk proměnil nebe nad Uralem, vědci tápou, co bylo příčinou

Výbuch? Meteor? UFO? Obrovský záblesk šokoval vědce i místní obyvatele ve Sverdlovském regionu na Urale. Vysvětlení zatím nedodal nikdo, teorií je ovšem několik.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 11. 2014 | 00:09

Několik kamer zachytilo 14. listopadu večer asi deset vteřin trvající záblesk na obloze v oblasti Sverdlovska. Video, které se objevilo na YouTube, zveřejnil jeden z řidičů, který místem zrovna projížděl. Pod videem se objevilo několik komentářů lidí, kteří tvrdí, že viděli ten samý úkaz. Případu se věnovala i oficiální ruská média, která nejčastěji hovoří o nějakém testu zbraní nebo záblesku hořícího meteoritu. Podle dostupných informací záblesk nedoprovázel žádný zvuk exploze.

 Další záběr tajemné záře

Zatímco se spekuluje o vojenských testech, představitelé ozbrojených sil jednoznačně odmítli, že by s celou věcí měla armáda cokoliv společného. "Žádné vojenské cvičení v tuto dobu neprobíhalo a v oblasti nemají základnu žádné vojenské jednotky," stojí v tiskovém prohlášení vojenských úřadů. Člen ruské akademie věd, astronom Viktor Grochovský tvrdí, že šlo o pád bolidu, což je druh meteoritu, který dopadl na Zemi. "Při svém letu hořel, a protože byla nízká oblačnost, rozzářil doslova celou oblohu," říká Grochovský. Jenže jeho kolega Vadim Krušinský o této teorii pochybuje. "Barva záblesku neodpovídá meteoritu, šlo o něco jiného," odporuje Krušinský.  Podle něj to vypadá na start rakety nebo balistické střely. V úvahu by přicházel kosmodrom Plesetsk, jenže i tamní úřady tvrdí, že žádná raketa v tu dobu nestartovala. Vysvětlení úkazu tak stále chybí. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 11. 2014 | 00:09

Zavří­t reklamu