válkaČeskoslovenskoobjevy

Ohromný oranžový záblesk proměnil nebe nad Uralem, vědci tápou, co bylo příčinou

Výbuch? Meteor? UFO? Obrovský záblesk šokoval vědce i místní obyvatele ve Sverdlovském regionu na Urale. Vysvětlení zatím nedodal nikdo, teorií je ovšem několik.

Tomáš Chalupa 20. listopadu 2014

Několik kamer zachytilo 14. listopadu večer asi deset vteřin trvající záblesk na obloze v oblasti Sverdlovska. Video, které se objevilo na YouTube, zveřejnil jeden z řidičů, který místem zrovna projížděl. Pod videem se objevilo několik komentářů lidí, kteří tvrdí, že viděli ten samý úkaz. Případu se věnovala i oficiální ruská média, která nejčastěji hovoří o nějakém testu zbraní nebo záblesku hořícího meteoritu. Podle dostupných informací záblesk nedoprovázel žádný zvuk exploze.

Další záběr tajemné záře

Další záběr tajemné záře

Zatímco se spekuluje o vojenských testech, představitelé ozbrojených sil jednoznačně odmítli, že by s celou věcí měla armáda cokoliv společného. „Žádné vojenské cvičení v tuto dobu neprobíhalo a v oblasti nemají základnu žádné vojenské jednotky,“ stojí v tiskovém prohlášení vojenských úřadů. Člen ruské akademie věd, astronom Viktor Grochovský tvrdí, že šlo o pád bolidu, což je druh meteoritu, který dopadl na Zemi. „Při svém letu hořel, a protože byla nízká oblačnost, rozzářil doslova celou oblohu,“ říká Grochovský. Jenže jeho kolega Vadim Krušinský o této teorii pochybuje. „Barva záblesku neodpovídá meteoritu, šlo o něco jiného,“ odporuje Krušinský. Podle něj to vypadá na start rakety nebo balistické střely. V úvahu by přicházel kosmodrom Plesetsk, jenže i tamní úřady tvrdí, že žádná raketa v tu dobu nestartovala. Vysvětlení úkazu tak stále chybí.

Další články

Zavří­t reklamu