válkaČeskoslovenskoobjevy

Einstein měl pravdu! Lidstvo poprvé zachytilo gravitační vlny!

Einstein měl pravdu! Lidstvo poprvé zachytilo gravitační vlny!
Zdroj: telegraph

Albert Einstein předpověděl jejich existenci už před sto lety ve své teorii relativity. Teprve nyní se je však podařilo detekovat. Řeč je o gravitačních vlnách. Jejich objev otevírá úplně nové okno ke zkoumání vesmíru. Je to možná nejdůležitější objev na poli fyziky za poslední dekádu.

Tomáš Chalupa 12. února 2016

Gravitace se šíří ve vlnách. To je základní premisa celé teorie. Ovšem jak tyto vlny zachytit? Lidstvo na to téměř sto let nemělo žádné nástroje. Navíc aby to dokázalo, muselo by se někde ve vesmíru stát něco mimořádného, aby vlny byly dostatečně silné i pro pozemské detektory.

Chvění časoprostoru, které je projevem těchto vln, bylo zatím vypočítáno jen teoreticky. Přímý důkaz existence gravitačních vln chyběl. Jenže 1,3 miliardy světelných let od Země došlo ke kolizi dvou černých děr. Každá z nich byla třicetkrát větší než Slunce. Něco takového už vyvolá opravdu velké gravitační vlny. Tak velké, že je dokázaly zachytit tři americké vědecké ústavy za pomoci obřích laserových detektorů. Tanec černých děr a jejich následná srážka byla přesně ta mimořádná událost, na kterou lidstvo čekalo. Vesmír nám otevřel novou dimenzi, kterou ho můžeme zkoumat.

Vedle infračerveného, ultrafialového nebo třeba radiového spektra bude nyní možné pozorovat vesmír optikou gravitačních vln. Bude možné mnohem lépe pozorovat právě černé díry nebo neutronové hvězdy. „Je to doopravdy vzrušující událost. Otevírá to úplně nové okno pro studium vesmíru,“ říká Abhay Ashtekarm, ředitel amerického Ústavu pro gravitaci a vesmír. Podle Saula Teukolského z Cornellovy univerzity jde o jeden z největších vědeckých objevů za poslední půlstoletí.

Například i sám Einstein pochyboval, že lidstvo bude kdy schopné tyto vlny zachytit. Nyní to lidé dokázali a otevřeli si tak nový pohled na vesmír. Budou teď schopni vidět vesmírné objekty, které doposud nebylo možné pozorovat. Někteří tvrdí, že je to, jako když Galilleo poprvé obrátil svůj dalekohled k hvězdné obloze.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu