válkaČeskoslovenskoobjevy

Ohňostroje, hořící lampiony a vzletné projevy: Takto se za socialismu slavila VŘSR

Ohňostroje, hořící lampiony a vzletné projevy: Takto se za socialismu slavila VŘSR
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz
+ 7 fotek+ 8 fotek

Před 29 lety zažilo komunistické Československo poslední oslavy Velké říjnové socialistické revoluce. 7. listopad se každoročně slavil jako připomínka ozbrojeného převzetí moci bolševiky v Rusku v roce 1917. Starší z nás si jistě s úsměvem vzpomenou na školní lampionové průvody a ohňostroje.

Václav Pokorný 6. listopadu 2018

7. listopad roku 1917 se do dějin zapsal jako den ozbrojeného mocenského převratu, který v Rusku přivedl bolševiky, vedené Leninem, k absolutní moci. Když se i českoslovenští komunisté dostali pučem v roce 1948 k neomezené moci, stal se pro ně 7. listopad nejdůležitějším výročím.

Tak jako každý rok začaly oslavy VŘSR i v roce 1989 s jednodenním předstihem. V hlavním městě Praze dosahovaly teploty sotva deseti stupňů, když u pomníku Vladimíra Iljiče Lenina na dejvickém Vítězném náměstí zazněl tklivý Pochod padlých revolucionářů. Hrálo se i na Olšanech, kde se nad hroby rudoarmějců rozléhala Internacionála. Vrcholem metropolitních oslav Velké říjnové socialistické revoluce bylo slavnostní shromáždění v Paláci kultury, kterého se zúčastnili i vrcholní představitelé komunistické nomenklatury.

Další den přišly v celé republice na řadu lampionové průvody, oslavné proslovy a ohňostroje.

Děti se po setmění sešly před školami a pak pod dohledem učitelů zamířily s rozsvícenými lampiony buď k soše Lenina, Gottwalda nebo jiného revolucionáře. Pro mnohé děti byl pochodující lampionový průvod hotovým dobrodružstvím. V nastalé tmě se kluci vyžívali v tom, že podpalovali ostatním lampiony, i když za to hrozila při odhalení dvojka z chování. Používali k tomu náhradní náplně do zapalovačů, které se prodávaly v trafikách v malých tubách. Stačilo je trochu propíchnout a pak z metru až dvou zamířit, zmáčknout, a zasažený lampion celý krásně vzplál.

Účast na těchto oslavách byla pro všechny školáky povinná za jakéhokoliv počasí. Po nich vždy následoval Měsíc československo-sovětského přátelství, kdy režim mohutně demonstroval svou věrnost a oddanost Sovětskému svazu. Lidově se mu říkalo „měsíc zostřeného přátelství“. V průběhu více jak třiceti dnů se na celém území Československa konaly přehlídky sovětských filmů v místních kinech, literární a recitační večery, koncerty symfonických orchestrů s ruským a sovětským repertoárem.

Oslavy říjnové revoluce v listopadu 1989 proběhly jako obvykle v režii komunistů. Nikdo z nich však nemohl tušit, že za pár dnů vypukne revoluce jiná, která smete jejich vládu, a že z mapy světa brzy zmizí i Sovětský svaz. S ním tak vezmou za své i každoroční oslavy VŘSR, k nimž se dnes nezná ani Vladimír Putin. Není ostatně co oslavovat – jak známo, Leninova ozbrojená revoluce vyvolala v Rusku občanskou válku, která zahubila osm milionů lidí.

Další články

Zavří­t reklamu