válkaČeskoslovenskoobjevy

Odvážný pilot shodil francouzskou vlajku přímo doprostřed okupované Paříže

Odvážný pilot shodil francouzskou vlajku přímo doprostřed okupované Paříže
Zdroj: telegraph.co.uk

Nebezpečný let podnikl pilot RAF Ken Gatward v červnu roku 1942, když prolétl velmi těsně nad střechami okupované Paříže a shodil velkou vlajku na vrchol Vítězného oblouku. Operace měla pozdvihnout morálku Francouzů.

Tomáš Chalupa 9. února 2019

Po shození vlajky si to Gatward namířil se svým Beaufighterem k hlavnímu stanu gestapa, který pokropil 20mm střelami. Z budovy údajně začali vybíhat vyděšení gestapáci, k velkému pobavení Pařížanů.

K letu se Gatward přihlásil jako dobrovolník. Byl vybrán pro své skvělé pilotní schopnosti. Bylo potřeba prolétnout velmi nízko, nikdo navíc přesně nevěděl, s jak velkou obranou se nad okupovanou Paříží setká. Britové věděli, že Němci provádějí pravidelné vojenské přehlídky a Gatward je měl narušit.

Paříž prožívala temné dny, válka se ani zdaleka neblížila k nějakému vítěznému rozuzlení, naopak se zdálo, že celá Evropa zůstane v rukou nacistů. Britové za sebou měli evakuaci z Dunkirku, a chtěli ukázat, že na Francouze stále myslí a rozhodně nevzdávají svůj boj i za jejich osvobození.

Z akce pořídil Gatward 61 fotografií. Do letového deníku si poznamenal, že Paříž je nebráněná a nikdo proti jeho letadlu nevystřelil ani nebyl napaden nepřátelským letectvem. Jediným vzrušením tak byla srážka s vránou, která se mu zachytla v chladiči.

Gatward dostal za svůj odvážný let, který velmi povzbudil francouzskou morálku, Záslužný letecký kříž. A právě díky němu se o celé operaci dozvěděla veřejnost. Gateward totiž přežil válku a zemřel až v roce 1998 ve věku 84 let. Jeho válečné medaile prodali jeho příbuzní do dražby a právě díky ní se začali lidé zajímat o Gatwardovy válečné osudy i onen let, za který byl vyznamenán. Jeho řády i další předměty z války byly prodány celkem za 8000 liber.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu