válkaČeskoslovenskoobjevy

Odvážní archeologové: riskují životy, aby zachránili památky před teroristy z ISIS

Odvážní archeologové: riskují životy, aby zachránili památky před teroristy z ISIS
Zdroj: www.breitbart.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Není to tak dávno,co jsme vás informovali o ničení starobylých asyrských soch islámskými teroristy v hlavním mosulském muzeu. Celý svět obletěly šokující fotografie a videa, ukazující, jak během několika minut džihádisté sbíječkou poškodili proslulého okřídleného býka s lidskou hlavou a na kusy roztříštili palicemi 2 tisíce let staré sochy králů. Ve stejném týdnu příslušníci Islámského státu také spálili tisíce vzácných knih a rukopisů v knihovně v Mosulu. Týden po tomto incidentu se z Turecka do Sýrie vypravil a na území Islámského státu vkročil 28letý Ahmed Salem, syrský uprchlík a bývalý student archeologie. Vyzbrojen pouze poznámkovým blokem, fotoaparátem a mobilem s obsahem, kvůli němuž by mu v případě zatčení hrozila smrt, má před sebou jasný cíl: zdokumentovat kulturní zločiny ve své rodné zemi.

Irena Gruberová 13. března 2015
Na Blízkém východě kvete černý obchod s uloupenými památkami.

Na Blízkém východě kvete černý obchod s uloupenými památkami.

Salem, který své pravé jméno a identitu tají z důvodu bezpečí, je jedním z členů podzemní sítě aktivistů, kteří tajně dokumentují drancování starobylých památek v Sýrii. Co militantní skupiny nezničí, to prodají na mezinárodních černých trzích. Z tohoto nezákonného obchodu jim plynou tučné zisky, jimiž financují svoji teroristickou činnost. Na rozdíl od Al-Káidy, která je štědře sponzorována, si Islámský stát vesměs musí na sebe vydělat sám. „Je v tom hodně peněz a je to skutečné kriminální podsvětí, nikoli banda nějakých ňoumů, kteří si hrají karty jen tak pro zábavu,“ říká Salem na adresu ISIS.

Skupina aktivistů, jako je Salem, předává důkazy bývalému šéfu archeologického výzkumu v syrském Ústředním odboru starožitností a muzeí, Al-Azmovi. Ten s pomocí získaných fotografií vyvíjí spolu se svými kolegy tlak na mezinárodní organizace s cílem je přimět, aby zakročili proti rabování památek a černému obchodu. Al-Azm svou síť aktivistů, kterou tvoří řada jeho bývalých studentů, nazývá „Monuments Men“ (muži památek) v odkazu na americké vojáky, kteří se za druhé světové války snažili uchránit evropské umění před nacisty.

Své aktivity tito muži zahájili koncem roku 2012, kdy město na severu Sýrie Maarat bylo v obležení a bombardováno děly povstalců i barelovými bombami vládních jednotek. Chtěli se pokusit zachránit stovky let staré muzeum, které zastřešovalo vzácnou kolekci římských a byzantských mozaik. Al-Azm se sešel s aktivity v Turecku a společně vymysleli, jak mozaiky uchránit před jejich zničením. Rozhodli se je zakrýt hromadami pytlů s pískem, což je metoda, která se perfektně osvědčila již v Evropě během válek.

Muzeum s vzácnými mozaikami v syrském městě Maarat

Muzeum s vzácnými mozaikami v syrském městě Maarat

Ačkoliv muzeum v Maaratu se jim zachránit podařilo, mohou Al-Azmovi muži svými záchrannými akcemi pokrýt jen maličký dílek všech ohrožených památek. Loni v září proto Al-Azm napsal otevřený dopis Bezpečnostní radě Spojených národů s výzvou uvalit mezinárodní zákaz na obchod s předměty ze Sýrie. V dopise, který podepsalo více než 250 akademiků, stojí, že drancováním se světové kulturní dědictví proměnilo ve válečné zbraně, které podněcují celý konflikt. O pět měsíců později OSN konečně prodej památek ze Sýrie zakázala. Podobné zákazy se v minulosti ostatně osvědčily. Díky takzvané Červené listině Mezinárodní rady muzeí se 1 500 archeologických artefaktů vrátilo zpátky do muzea v Kábulu.

Zatím jsou Al-Azmovi památkáři stále naživu, ačkoli se bojí o své životy. „Na území Islámského státu by mohli být v kteroukoli chvíli zabiti nebo uvězněni,“ podotýká Al-Azm. Nebezpečí jim hrozí nejen ze strany ISIS, ale i Assadova režimu a jiných militantních skupin. Žádná z nich totiž nemá čisté ruce, všechny se na loupení a prodeji památek podílely. „ISIS se přesunula do regionu a využila zde již stávající situace, kterou jen urychlila a zintenzivnila, ale neodstartovala ji,“ upozornil Al-Azm.

Navzdory všudypřítomnému nebezpečí udržuje „muže památek“ v jejich riskantních aktivitách společná víra v historické a kulturní hodnoty. „Když si necháme zničit naše kulturní dědictví, zničíme jedinou věc, která by nám mohla pomoci vyléčit tuto zemi, až válka jednou skončí,“ poznamenal Al-Azhm. Přejme tedy mu a jeho mužům hodně sil a štěstí v jejich nelehkém zápase.

https://www.youtube.com/watch?v=O0GBkdb-Nwk

Související články

Další články

Zavří­t reklamu