válkaČeskoslovenskoobjevy

Odvážná cestovatelka se vydala z Mongolska do Londýna na velbloudu

Odvážná cestovatelka se vydala z Mongolska do Londýna na velbloudu
Zdroj: huckmagazine.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Bigalmaa Norjmaa je třicetiletá mongolská cestovatelka, která vyrazila na pozoruhodný výlet. Ten má délku 12 tisíc kilometrů a jako dopravní prostředek jí slouží velbloud.

Tomáš Chalupa 15. dubna 2018

Norjmaa má nomádské předky a vždy toužila jezdit po světě na velbloudu. Nakonec zjistila, že jí v tomto cíli vlastně nic nebrání. Projela na tomto zvířeti 14 zemí a zažila dokonce teploty -50 stupňů Celsia. „Nevadí mi to, jsem Mongolka, jsem na tvrdé podmínky zvyklá.“

Norjmaa je stále na cestě, a že to není jednoduchá záležitost, ukazuje i fakt, že z jejího týmu už postupně odpadlo pět lidí. To vše během tří měsíců. Na vině byly nemoci, zranění, ale i neschopnost spolupracovat. Norjmaa putuje pro prastaré Hedvábné stezce se stádem dvouhrbých velbloudů, přesně tak, jako to před tisíciletími dělali její předkové.

Svou cestu musela ale několikrát přerušit. Jedním z důvodů bylo i setkání s mongolským prezidentem, o její cestu mají zájem také nejrůznější média. Mongolská televize o její výpravě natáčí dokumentární film.

Norjmaa, pro přátele Bajkal, odešla od svých rodičů, nomádských chovatelů dobytka, v 16 letech, aby mohla studovat. Do divočiny se za nimi ale vrátila a snila svůj sen o výpravě na hřbetě velblouda. K té jí inspirovalo setkání s australským dobrodruhem a cestovatelem Timem Copem. Toho poznala, když dělala průvodkyni jeho výpravě po Mongolsku. „On cestoval z Mongolska do Maďarska na koni. Říkala jsem si, když tohle zvládne cizinec, tak to musím jako Mongolka dokázat také.“

Pustila se do organizování cesty, ve které jí měl podporovat mezinárodní tým. Ten se ale po 400 kilometrech začal rozpadat a Bajkal musí spoléhat od té doby hlavně sama na sebe. Za 17 dní urazila dalších 600 kilometrů. Nyní jí chybí 480 kilometrů, než dorazí k Čínské hranici. To jsou stále jen 4 procenta z celkové vzdálenosti, kterou musí urazit. Je to velká výzva a možná ani sama Bajkal netuší, co jí na ní čeká a zda ji vůbec dokončí. Sama říká, že je zatím v komfortní zóně a s cestováním ještě pořádně ani nezačala.

Další články

Zavří­t reklamu