válkaČeskoslovenskoobjevy

Odstřelovač čtyřikrát vystřelil na 2,5 kilometrů: zemřel talibanský kulometčík i jeho nabíječ

Odstřelovač čtyřikrát vystřelil na 2,5 kilometrů: zemřel talibanský kulometčík i jeho nabíječ
Zdroj: mirror.co.uk

Elitní britský sniper Craig Harrison se při své misi proti Talibanu vyznamenal nevšedním kouskem. Vystřelil "nemožný" výstřel a na vzdálenost 2 475 metrů zlikvidoval nepřátelské kulometné hnízdo. Nemohl tomu sám uvěřit, ustavil světový rekord.

Tomáš Chalupa 2. října 2015

Celý boj se udál při operaci v prosinci roku 2009, kdy spojenecké obrněné transportéry doprovázely afghánské vojáky u Musa Quala v provincii Hilmand. Celá oblast byla zamořena bojovníky Talibanu a všichni si uvědomovali velké riziko, které podstupují. Tři obrněné transportéry nebyly příliš dostatečnou ochranou, Harrison byl jediným odstřelovačem v celé skupině. „Potil jsem se tak, že jsem si sundal tričko pod neprůstřelnou vestou. Přitom byl chladný zimní den,“ vzpomíná Harrison.

Na jednotku začaly pršet kulometné střely z velké vzdálenosti. Harrison viděl nepřítele skrze zaměřovač své pušky L115A3, ale bylo mu jasné, že jsou mimo jeho dostřel. Harrison si rychle spočítal, že kulka by k nepříteli letěla celých šest vteřin. „Bylo jasné, že to takto nelze provést. Podle všech pravidel střelby to byl nemožný výstřel,“ říká Harrison. Roli navíc hraje vítr, vlhkost a další faktory. „Dokonce i otáčení Země hraje při takto dalekém výstřelu svou roli,“ doplňuje Harrison. Jenže situace byla vážná, kulomet ohrožoval celé uskupení. Harrison se rozhodl střílet.

Prvním výstřelem zcela minul, ale ihned vystřelil znovu. Talibanci kolem kulometu zaznamenali, že po nich někdo vystřelil, a začali se nervózně rozhlížet kolem sebe. Po šesti vteřinách od druhého výstřelu padl k zemi mrtvý kulometčík. „Vůbec jsem tomu nemohl uvěřit. Musel jsem bojovat s ohromnou euforií. Říkal jsem si: uklidni se a sejmi toho druhého,“ vzpomíná Harrison. Jenže dalším výstřelem opět minul. Než však stačil Talibanec zareagovat, vystřelil znovu a po šesti vteřinách padl k zemi i nabíječ. „Byla to velká úleva, věděl jsem, že nebezpečí pro moje kluky pominulo,“ dodává Harrison. Když nad místo přiletěla helikoptéra, naměřila vzdálenost mezi ním a cílem 2 475 metrů. Jde o dodnes platný světový rekord v zabití nepřítele na velkou vzdálenost.

Harrison sám krátce před tímto bojem unikl o vlásek smrti, když jeho helmou proletěla nepřátelská kulka. Jako zázrakem však nezasáhla hlavu. Bylo to štěstí nebo ruka osudu, která mu umožnila, že může dál pokračovat v boji s nepřítelem.

Další články

Zavří­t reklamu