válkaČeskoslovenskoobjevy

Odposlouchává skutečně váš mobilní telefon všechnu vaši konverzaci?

Odposlouchává skutečně váš mobilní telefon všechnu vaši konverzaci?
Zdroj: iflscience.com

Můj mobilní telefon odposlouchává všechno, co řeknu a podle toho na mě cílí reklamu. Tak by se dalo shrnout jedno z velmi častých konspiračních tvrzení ohledně mobilních telefonů. Mnoho lidí se domnívá, že pokud například řeknou v hovoru kamarádovi, že by rádi jeli na Kubu, tak se jim čirou náhodou začnou na internetu objevovat reklamy s levnými letenkami na Kubu. Je to náhoda, nebo jsme obětí špionáže?

Tomáš Chalupa 21. července 2018

Vědci z univerzity v Massechutsetts se rozhodli, že celé záležitosti přijdou na kloub a spustili rozsáhlý dlouhotrvající experiment. Výsledkem bylo zjištění, že neexistuje žádný důkaz, že by k něčemu takovému docházelo. Vědci se zaměřovali na to, zda jsou nějakým způsobem mikrofony v telefonu uzpůsobeny k tomu, aby automaticky nahrávaly jakoukoliv konverzaci. To zřejmě nejsou. Ovšem vědci zjistili, že existuje jiná technika, jejímž prostřednictvím společnosti teoreticky mohou získávat informace z telefonů.

Při experimentu bylo analyzováno 17 260 aplikací používaných na desítce telefonů. Bylo zjištěno, že 9 000 aplikací z celkového počtu má přímý přístup k mikrofonu na telefonu a čistě teoreticky může samo nahrávat konverzaci ze zařízení. Vědci ovšem nezaznamenali, že by se tak dělo, tedy že by aplikace aktivovaly mikrofon za účelem nahrávání. Stejně tak nebylo zjištěno, že by někam odcházely audio soubory, které by pak přijímala nějaká třetí strana. To ovšem neplatí pro samotné aplikace. Ty posílají třetím stranám nejrůznější soubory, které se týkají aktivit uživatele přímo v těchto aplikacích (nejde tedy o konverzaci). Jako příklad uvádějí vědci aplikaci GoPuff zaměřenou na slané a sladké snacky. Ta odesílá screenshoty z aktivity uživatele. Jeden ze screenshotů obsahoval dokonce zadávání PIN kódu při platbě, který tak mohl být velmi lehce zneužit.

Obchodní podmínky, které uživatel před spuštěním aplikace musí odsouhlasit, přitom nic o odesílání screenshotů neříkají, takže jde o aktivitu bez souhlasu uživatele. Podobných aplikací našli vědci 9 000, v reálu jich bude násobně více. Ochrana osobních dat a celkové nakládání s daty uživatelů je, co se týče mobilních aplikací, tristní.

Zpět ale k teorii o odposlouchávání hovorů. Ani tu nelze podle vědců zcela vyloučit. Ano, důkazy se nenašly, ale to neznamená, že to není technicky možné. Všechny mobily totiž byly umístěny ve speciální laboratoři a byly po celou dobu obsluhovány automaty. Možná, že se nahrávání spouští pouze, pokud se v telefonu ozve lidský hlas. Vědci ale předpokládají, že data společnosti shromažďují jiným způsobem, než je nahrávání hlasu. To, že se vám objevuje reklama na let na Kubu, tak sice nejspíš nebude náhoda, ale není to tím, že by někdo nahrál váš rozhovor s kamarádem.

Další články

Zavří­t reklamu