Vědec si myslel, že mladý had mu nemůže uškodit. Mýlil se.

Vědec si myslel, že mladý had mu nemůže uškodit. Mýlil se. | zdroj: amusingplanet.com


Odmítl pomoc. Herpetolog dokumentoval hodinu po hodině umírání po hadím uštknutí

TÉMATA: fauna | hadi | smrt

user-avatar

Simona Knotková

7. 06. 2020 | 16:00

Karl Patterson Schmidt (1890-1957) byl významný americký herpetolog, který obohatil vědu o množství nových poznatků o hadech a obojživelnících. Právě obliba plazů se mu nakonec stala osudnou.

V roce 1957 dostal Karl Patterson Schmidt se svými kolegy k posouzení hada z chicagské Lincoln Park Zoo. Vědci identifikovali mladého jedince bojgy africké, užovkovitého hada, který je většinou plachý a útočí jen v momentech ohrožení. Během uštknutí vypouští do těla oběti silný jed, který postupně rozkládá cévní stěny. Biologové o něm tehdy ale ještě neměli tolik poznatků. Když vyplašený had kousnul Schmidta do levého palce, herpetolog se domníval, že vzhledem ke svému nízkému věku bojga nevytváří dostatek jedu, a je tudíž neškodná. Namísto léčby se rozhodl, že plně zdokumentuje stav po tomto "drobném" incidentu.

Hodinu po hodině si veškeré příznaky zapisoval do deníku. Je k podivu, že i přes závažnost situace dokázal Schmidt "dobře spát" nebo si ráno dopřát bohatou snídani.

16:30-17:30 – Silná nevolnost, ale bez zvracení. Na cestu do Homewoodu jsem se vydal příměstským vlakem.

17:30-18:30 – Silná zimnice a třes následované horečkou 38,7 °C. Krvácení ústní dutiny začalo okolo 17:30, asi hlavně z dásní.

20:30 – Pojedl jsem dva kusy mléčného toastu.

21:00 až 00:20 – Spalo se mi dobře. Malé množství krve v moči. O půl páté jsem vypil sklenici s vodou, následovala prudká nevolnost a zvracení nestrávených kusů večeře. Cítil jsem se pak daleko lépe a spal jsem až do půl sedmé.

Na první pohled mírumilovný had, který způsobil muži strašlivou smrt

Se zápisky pokračoval i další den:

26. září, 6:30 – Teplota 36,7 °C. Na snídani jsem měl cereálie, ztracená vejce na toastu, jablečné pyré a kávu. Moč bez krve. Ústa a nos mi stále krvácí, ale ne moc.

Krátce po obědě se jeho stav rapidně zhoršil. Schmidt měl problémy s dýcháním a upadl do bezvědomí. Přivolaní záchranáři ho už nedokázali přivést k vědomí a po příjezdu do nemocnice byl muž ve tři odpoledne prohlášen za mrtvého. Stalo se tak necelých 24 hodin od hadím uštknutí. Jak zjistila pitva, zemřel na masivní vnitřní krvácení, které způsobil jed v jeho cévách.

Karl Patterson Schmidt tak naposledy přispěl výzkumu plazů, ale tentokrát za cenu nejvyšší oběti.

témata

user-avatar

Simona Knotková

7. 06. 2020 | 16:00

Zavří­t reklamu