válkaČeskoslovenskoobjevy

Odkud se vzaly křišťálové lebky zkázy? A proč jsou jen čtyři?

Odkud se vzaly křišťálové lebky zkázy? A proč jsou jen čtyři?

Lebku zkázy hledal už slavný Indiana Jones. Dnes lebky vyrobené z křišťálu fascinují miliony lidí a také skrývají mnohé záhady. Kdo je vyrobil a kdy? Legenda říká, že lebky stvořila dávná civilizace. Pokud se jich najde všech 12, lidstvu se odhalí tajemství vesmíru. Jenže lidé mají zatím jen čtyři.

Tomáš Chalupa 29. září 2014
Indiana Jones a království křišťálové lebky

Indiana Jones a království křišťálové lebky

Záhadných lebek vyrobených z křišťálu se objevilo více, ale známy jsou jen čtyři. Vynořilo se kolem nich mnoho pověr a legend. Kdo se podívá do jejich důlků, údajně uvidí do budoucnosti, zrychlí se mu tep, říká se také, že lebky přinesou smrt svým majitelům, protože nesou zvláštní kletbu. Možná je stvořili Mayové či Aztékové, nebo dokonce civilizace ještě starší. Někdo říká, že jsou dokonce mimozemského původu. O lebkách natočil jeden díl svého seriálu o záhadách také spisovatel A.C. Clarke.

Mitchell Hedges a jeho dcera

Mitchell Hedges a jeho dcera

První lebku nalezl F.A. Mitchell Hedges ve třicátých letech minulého století v Lubaantunu v Hondurasu, kde vedl archeologickou výpravu. Přesněji řečeno nalezla ji jeho tehdy sedmnáctiletá dcera Anna, která se výpravy účastnila. Mitchell Hedges byl buřič, chvastoun a mluvka, který se po zbytek života živil vyprávěním dobrodružných příběhů ze svých cest. O archeologii neměl ani páru, jeho výzkum by se dal mnohem lépe nazvat jako rabování. Zarážející ovšem je, že Mitchell Hedges nikdy nález lebky neoznámil. Udělala to až jeho adoptivní dcera Anna, ovšem až po čtyřiceti letech. To už z ní byla starší, šedesátiletá paní.

Anna a její lebka

Anna a její lebka

Kolem lebky začal rozruch. Odborníci odmítali připustit, že je pravá, esoterici a amatérští luštitelé záhad naopak měli žně. Legendy a mýty o tajemné lebce se šířily rychlostí blesku. Podrobné zkoumání lebky zprvu nepřineslo jednoznačné důkazy. Stáří křišťálu lze velmi obtížně určit. První výsledky tak jakoby dávaly za pravdu Anne. Jenže moderní technologie nakonec rozlouskly i tento oříšek. Lebka není stará 3500 let, jak si ve svém deníku napsal Mitchell Hedges, ale byla vyrobena na začátku 20. století v Evropě.

Lebka vystavená ve Washingtonu

Lebka vystavená ve Washingtonu

Jenže to už byly v oběhu další lebky. Jednu mělo pařížské muzeum Musée du Quai Branly, druhá je v majetku Britského muzea a třetí ve Smithsonianském muzeu ve Washingtonu. Původ těchto lebek nebyl stále znám, ale stále další výzkumy potvrzovaly, že byly vyrobeny na počátku dvacátého století. Rozhodně nejde o výtvor Aztéků, což uznávají i muzea, která je vystavují.

Křišťálové lebky nevyrobili Aztékové ani mimozemšťané, ale zlatníci v Evropě

Křišťálové lebky nevyrobili Aztékové ani mimozemšťané, ale zlatníci v Evropě

Celý příběh lebky z Lubantaanu je nejspíš mnohem prostší. Mitchell Hedges chtěl udělat své dceři radost a v den jejích sedmnáctých narozenin ji podstrčil lebku tak, aby měla dojem, že ji sama našla. Navykládal jí kolem toho spoustu mýtů a legend, ale veřejnost s nálezem nikdy neseznámil, protože si byl dobře vědom, že by po bližším zkoumání vyšla pravda najevo. Jenže dcera Anna se na stará kolena rozhodla trochu zviditelnit, možná získat i nějaké peníze a nález oznámila světu. Užila si svou slávu, a přestože moderní metody vyvrátily její tvrzení, až do konce života si stála za tím, že lebku nejen sama našla, ale že je to starobylá lebka Aztéků.

Další články

Zavří­t reklamu