Dnes se z vyznavačů islámu stalo to, co z mnoha jiných podobných sekt. Municí a zbraněmi ověšení teroristé. | zdroj: internet


Příběh obávané islamistické sekty, která unáší dívky ze škol. Začalo to nevinným výlovem rybníka

TÉMATA: válečné zločiny | muslimové | afrika

Nigerijská teroristická skupina Boko Haram se dostala do povědomí západních médií únosy stovek křesťanských dívek přímo ze škol. Dívky měly sloužit jako manželky bojovníků sekty a otrokyně. Naposledy unesli 110 školaček z města Dapchi na severovýchodě Nigérie 19. února letošního roku a dnes většinu z nich propustili. Pět dalších dívek ale zajetí údajně nepřežilo. Od svého vzniku má Boko Haram na svědomí stovky lidských životů, původně však bojovala proti korupci.

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 03. 2018 | 13:30

Příběh sekty Boko Haram by mohl sloužit jako klasický příklad, jak vznikají podobná hnutí, založená na radikálním pojetí islámu propojeného s terorismem. Ze začátku totiž nešlo o nic, co by někdo mohl kritizovat. Nigérie, podobně jako většina afrických zemí, má velké problémy s korupcí. Především mladým radikálním muslimům byla nigerijská vláda trnem v oku. Založili sektu, jejímž cílem bylo nahradit „prozápadní“ zákony zkorumpované vlády islámským právem šaría.

Bojovníci Boko Haram

V té době však rozhodně nešlo o žádné teroristy. Mladí lidé chodili do mešity Alhajíhy Muhammada Ndimího ve městě Maiduguri na severovýchodě země. Z města, které bylo podle nich prorostlé korupcí, se přesunuli do malé vesnice Kanam, kde vytvořili náboženskou komunitu fungující na bázi nejstriktnějšího výkladu islámu.

Bojovníci Boko Haram

Zhruba někdy v této fázi se o sektu začali zajímat americké tajné služby, ale došly k závěru, že sekta není napojená na Al-Kajdu ani jiné džihádistické skupiny.

Vůdce sektuy Abubakar Shekeu

Jenže sekta se dostávala stále více do sporů s nigerijskými úřady. Velký incident nastal, když se členové sekty pokusili zabránit výlovu rybníka, který byl podle nich nelegální. Do sporu se vložila místní policie, ale islamisté, kteří byli v přesile, ji odzbrojili. Úřady poslaly do vesnice armádu, oblehly mešitu a pozabíjely při útoku většinu z asi 70 členů sekty. Sektu se však podařilo z téměř úplné likvidace obnovit. Začala být atraktivní i pro mladé bohaté Nigerijce z vyšších vrstev. Získala od svých členů také množství financí, takže začala stavět mešity, školy, nemocnice, postupně vybudovala stát ve státě. Lidé jí začali říkat Boko Haram, což v překladu znamená "západní učení je hříchem".

Nigerijští vojáci na místě únosu dívek

Nakonec došlo k tomu, co se stát muselo. Sekta byla doposud tolerovaná úřady, ale to se změnilo, když její členové přepadli dvě policejní stanice. Znovu následoval protiútok armády a rozsáhlé zatýkání jejích členů. Od té chvíle vypukl otevřený boj mezi vládou a sektou. Tady se zrodila Boko Haram jako teroristická organizace. Začala vysílat své bojovníky do tréninkových táborů Al-Kajdy a sama začala trénovat své členy na základnách v poušti. Brzy následovaly další útoky, tentokrát na nigerijské křesťany a jejich kostely, později také školy a nádraží. Při jednom z útoků zajali také stovky mladých školaček. A svět se dozvěděl, že nějaká sekta Boko Haram vůbec existuje.      

Záběr z videa, které natočili únosci

 V březnu 2015 se skupina Boko Haram přihlásila k Islámskému státu, jehož vedení slíbila poslušnost a změnila své jméno na Západoafrická provincie Islámského státu. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 03. 2018 | 13:30

Zavří­t reklamu