válkaČeskoslovenskoobjevy

Odkud byli obyvatelé Velikonočního ostrova? Nový výzkum vnesl do věci zmatek

Odkud byli obyvatelé Velikonočního ostrova? Nový výzkum vnesl do věci zmatek
Zdroj: messagetoeagle.com

Podle dřívějších vědeckých teorií došlo ke kontaktu a následnému křížení mezi lidem Rapa Nui, tedy obyvateli Velikonočního ostrova, a jihoamerickými kmeny. Ke stykům mělo docházet mezi lety 1300 a 1500. Nejnovější výzkum ale tuto hypotézu nepotvrdil.

Tomáš Chalupa 19. října 2017

Vedci z univerzity v Bristolu zkoumali ostatky lidí z Rapa Nui (domorodý název pro Velikonoční ostrov) z 15.,16. a 19. století. Při analýze jejich DNA nenarazili ani na jediný znak, který by odpovídal DNA jihoamerických kmenů. Vědci jsou přesvědčení, že k žádným takovým kontaktům tudíž nedošlo, a předchozí teorie tak jsou tedy mylné.

„Náš výzkum jednoznačně ukázal, že nedošlo k žádnému křížení ani migraci mezi Rapa Nui a jihoamerickými kmeny, jak dříve předpokládalo mnoho archeologů, historiků a dobrodruhů,“ uvedla archeoložka Cat Jarmanová z Bristolské univerzity.

Velikonoční ostrov je vzdálen 1770 kilometrů od nejbližšího ostrova a 3700 kilometrů od západního pobřeží Jižní Ameriky. Je to tedy zcela izolované místo. Pro vědce představuje jedno z největších tajemství na naší planetě. Nejen tím, že se neví nic o původu tamních lidí, ale ani o tajemných obřích sochách, které stavěli. Těch bylo na ostrově nalezeno 887, dlouho se odborníci domnívali, že šlo pouze o hlavy. V roce 2011 byly ale nalezeny pod zemí také těla některých těchto soch. I v této oblasti tak panuje stále více nejasností.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu