Abdu Sharkawy působí jako konzultant vnitřního lékařství a infekčních nemocí a je odborným asistentem na Torontské univerzitě.

Abdu Sharkawy působí jako konzultant vnitřního lékařství a infekčních nemocí a je odborným asistentem na Torontské univerzitě. | zdroj: facebook.com/abdu.sharkawy


Odborník na infekční nemoci burcuje veřejnost: Nejvíc neškodí koronavirus, ale panika a strach

user-avatar

Simona Knotková

13. 03. 2020 | 08:57

Před panikou, kterou způsobuje výskyt nového koronaviru SARS-CoV-2, nelze utéct. Dennodenně na nás útočí senzacechtivé titulky novinářů, které způsobují, že lidé se bojí ještě víc, než je třeba. Jak přitom vzkazuje drtivá většina skutečných medicínských odborníků: Situace je vážná, ale hlavně nepanikařte. Podobné poselství mezi širou veřejnost zasílá také kanadský lékař Abdu Sharkawy, jehož příspěvek na Facebooku se stal virálem.

"Jsem doktor a specialista na infekční onemocnění. Více než dvacet let jsem denně ve styku s nemocnými pacienty. Pracoval jsem v městských nemocnicích i v nejchudších afrických slumech. HIV, hepatitida, tuberkulóza, SARS, spalničky, pásový opar, černý kašel, záškrt,… Je jen málo nemocí, kterým bych nebyl během své práce vystaven. A s výjimkou u SARS mě jen málo z nich skutečně ohromilo nebo přímo vyděsilo," začíná Abdu Sharkawy příspěvek, který do dnešních dnů sdílelo přes 1,8 milionů lidí.

V dalších větách popisuje, že jeho strach z koronaviru nezpůsobuje ani tak nemoc samotná, ale naše reakci na ni. "Nebojím se Covid-19. (…) To, čeho se skutečně bojím, je ztráta rozumu a vlna strachu, která masy lidí uvrhla do fascinující spirály paniky a donutila je hromadit si obscénní množství všeho, co by mohlo naplnit bombový kryt v post-apokalyptickém světě. Bojím se N95 masek, které jsou kradeny z nemocnic a jednotek intenzivní péče, kde je skutečně potřebují zdravotníci z první linie, a namísto toho se nosí na letištích, v obchodech a kavárnách, a ještě více tak zvětšují strach a podezírání okolí. Bojím se, že naše nemocnice budou přeplněné lidmi, kteří si budou říkat 'pravděpodobně to nemám, ale stejně bych se měl nechat zkontrolovat, protože člověk nikdy neví', zatímco lidé s infarkty, plicními emfyzémy, zápaly plic a mrtvicemi za to zaplatí přeplnými čekárnami na pohotovosti, kde bude jen pár doktorů a sestřiček pro posouzení. (...)

Bojím se, že ty stejné epidemické obavy omezí obchod, poškodí spolupráci v mnoha různých sektorech, podnikání a nakonec vyvrcholí v globální recesi. Ale úplně nejvíc se bojím toho, jaký vzkaz tím zasíláme našim dětem. Namísto rozumu, racionálního uvažování, otevřené mysli a altruismu je učíme, že když se octnou tváří v tvář hrozbě, mají panikařit, být plní strachu, podezřívaví, reakcionářští a sobečtí."

Jak říká, je pravděpodobně, že nemoc postihne velkou část z nás. Není to ale podle něj důvod, proč se kvůli tomu chovat k ostatním bezohledně. "Covid-19 ještě zdaleka není u konce. V určitém okamžiku přijde do vašeho města a nemocnice, bude ho mít váš kamarád nebo dokonce příbuzný. Očekávejte ho. Přestaňte čekat a být pak překvapení. Skutečnost je, že virus sám o sobě nepůsobí tolik škody. Ale naše vlastní chování a přístup stylem 'bojuj za sebe a na ostatní nehleď' by mohl skončit katastrofálně."

V závěru apeluje na všechny, ať kromě dodržování hygienických předpisů nezapomínají na jeden z nejdůležitějších prostředků v boji proti virové epidemie – zdravý rozum. "Všechny vás vyzývám: Zmírněte svůj strach rozumem, paniku trpělivostí a nejistotu vzděláním. Nyní máme příležitost naučit se něco o hygieně a omezit šíření mnoha přenosných nemocí v naší společnosti. Pusťme se do této výzvy společně v tom nejlepším soucitu s druhým, trpělivostí a především s neochvějnou snahou hledat pravdu, fakta a znalosti v protikladu k dohadům, spekulacím a katastrofickým scénářům. Fakta, ne strach. Umývejte si ruce. Mějte otevřená srdce. Naše děti vám za to poděkují."

témata

user-avatar

Simona Knotková

13. 03. 2020 | 08:57

Zavří­t reklamu