válkaČeskoslovenskoobjevy

Odborníci zrekonstruovali tvář mistra teroru Robespierra

Odborníci zrekonstruovali tvář mistra teroru Robespierra
Zdroj: historyweb.dennikn.sk

Maximilien de Robespierre byl hlavou francouzských jakobínů, dnešními pojmy by se označili jako extrémní levice. Svrhli a popravili panovníka Ludvíka XVI. a rozpoutali ve Francii teror, jaký do té doby neměl obdoby.

Tomáš Chalupa 2. srpna 2017

Robespierre byl tvrdý, neústupný a asketický. Říkalo se mu neúplatný, protože byl zcela oddán myšlence revoluce. Ovšem čeho je moc, toho je příliš. V čele Výboru pro veřejné blaho denně nařizoval popravy odpůrců na nechvalně známé gilotině. Ta sekala hlavy dnem i nocí, až z toho bylo obyvatelstvo demoralizované. Začalo se mluvit o „únavě z teroru“. Mnozí lidé si kladli otázku, kdy dojde i na ně, a začali se bát. Nakonec byl Robespierre zatčen a sám skončil pod gilotinou.

Soudní patolog Philippe Charlier a specialista na 3D rekonstrukce tváří Philippe Froesch sestavili přesný počítačová model tváře tohoto muže. Jak sami vidíte, je to pohled, který vzbuzuje strach. Oba experti vytvořili tuto reálnou kopii z původní posmrtné masky, což byl velmi kvalitní základ pro práci. Model vytvořili na ručním 3D skeneru. Díky jejich práci se tak můžete podívat do tváře teroru.

Další články

Zavří­t reklamu