válkaČeskoslovenskoobjevy

Od opičího předka k člověku: dvouminutové video vám ukáže, jak se vyvíjela naše tvář

Každý den se na sebe díváme do zrcadla, ale co kdybychom na sebe pohlédli z jiné perspektivy než obvykle? Což takhle se zamyslet nad miliony let evoluce, během níž se zformovala naše tvář, na níž většina z nás pořád nachází nějaké nedostatky? Abychom vám tuto představu trochu usnadnili, máme pro vás časosběrné video od paleo umělce Johna Gurche, které vám v necelých dvou minutách předvede, jak jsme se z chlupatého primáta vyvinuli ve dvojnásobně moudrého člověka s hladce oholenou tváří.

Irena Gruberová 28. prosince 2015

Video vyšlo na Youtube sice už před dvěma roky a za tu dobu přibyly díky novým objevům další poznatky v rodokmenu lidstva, nicméně rekonstrukce tváří našich předků je stejně relevantní a působivá i dnes. Vizuální cesta evolucí začíná sahelanthropem, jedním z nejstarších známých lidských předků, který žil před sedmi a šesti miliony let v západní a střední Africe. Má se za to, že již chodil vzpřímeně. Pak pokračuje přes australopitéka, člověka heidelberského a samozřejmě neandrtálce, jejichž obličeje postupně nabývaly čím dál lidštějších rysů. Co ale nejvíc zarazí, je to, jak se jisté rysy tváře nemění ani po sedmi milionech let!

Paleo umělec John Gurche při práci

Paleo umělec John Gurche při práci

Gurche vymodeloval obličeje našich předků ve spolupráci se Smithsonovým muzeem přírodní historie v USA a uveřejnil je i ve své knize nazvané Shaping Humanity (Utváření lidskosti). Nejde jen o uměleckou práci, ale i o výsledek pečlivého studia fosilních pozůstatků. „Když na něčem takovém děláte, musíte brát v potaz uměleckou a estetickou stránku a zároveň se pohybovat v mezích vědy… Nemůžete zkrátka jen popustit uzdu fantazii,“ vysvětlil Gurche. Na otázku, jaký smysl má rekonstruovat těla předků člověka, jako kdyby nestačily jejich kosterní pozůstatky, Gurche odvětil: „Lidi fascinuje, když se historii podaří oživit, takže ji cítíme jako skutečnou. Naše minulost je více než jen slova v knihách nebo holé kosti zemřelých; jde o poznání tím, jak se snažíme do historie proniknout, bavit se jí, inspirovat a nacházet v ní poučení pro budoucnost.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu