válkaČeskoslovenskoobjevy

Od 40. let New York vybíral svou Miss metra. Soutěž oslavovala pracující ženy

Neobvyklou soutěž krásy spustil v roce 1941 zakladatel modelingové agentury John Robert Powers. Byl to také on, kdo vybíral kandidátky do užšího výběru. Jeho hlavním záměrem bylo najít ideální dívku odvedle, s níž se mohly snadno ztotožnit také další Newyorčanky, které denně jezdily hromadnou dopravou. Pátral po ní mezi zdravotními sestřičkami, sekretářkami, prodavačkami nebo recepčními. V jeho hledáčku byla zkrátka obyčejná pracující žena.

Vybrané uchazečky o Miss metro byly vystaveny ve vozech metra, kde o jejich dalším osudu už rozhodovali samotní cestující. Každý měsíc vybírali novou nejkrásnější ženu podzemní dráhy. Vítězka následně podstoupila focení s profesionálním fotografem a její snímky s krátkým popiskem pokryly všechny vozy. Podle statistik z roku 1957 bylo po vlacích vylepeno až 14 tisíc plakátů, které denně zhlédlo kolem 5,9 milionů cestujících.

Mezi ženami s titulem Miss metro nechybělo množství kultur a národností, od Italek přes Irky až po Židovky. A nezapomínalo se ani na Afroameričanky – Miss metro přeběhla v tomto ohledu známější Miss Ameriku o 36 let a už v roce 1947 se z výhry mohla radovat první černošská žena. Historické prvenství se podařilo ukořistit studentce z Brooklyn College Thelmě Potter.

Z klání v podzemní kráse profitovali samozřejmě i inzerenti; díky pravidelnému studování nových účastnic se zrak lidí snadněji zatoulal k reklamám. V roce 1976 však pořadatelé uznali, že soutěž už neplní svou funkci tak jako dřív, a uspořádali poslední ročník.

Další články

Zavří­t reklamu