válkaČeskoslovenskoobjevy

„Očkujte své děti,“ burcoval už v 18. století Benjamin Franklin. Kvůli neštovicím přišel o syna

„Očkujte své děti,“ burcoval už v 18. století Benjamin Franklin. Kvůli neštovicím přišel o syna
Zdroj: boredpanda.com

V roce 1736 vypukla ve Filadelfii epidemie neštovic. Už tehdy proti sobě soupeřily dvě názorové skupiny – lidé, kteří ještě příliš neprobádanou vakcinaci proti onemocnění podporovali, a její odpůrci.

Simona Knotkova 8. března 2019

Spisovatel a vydavatel James Franklin měl jasno; své děti očkovat nebude. Jeho známější bratr, státník a přírodovědec Benjamin Franklin zastával neutrální stanovisko. Potomky, které měl s manželkou Deborah, přesto očkovat nenechal. A již brzy tohoto rozhodnutí litoval. Infekční nemoci podlehl jeho čtyřletý syn Francis.

O bolestivé zkušenosti se Benjamin rozepsal ve své autobiografii z roku 1788, kde nabádá další rodiče, aby se vakcinaci nebránili a nechali své děti naočkovat.

„V roce 1736 jsem ztratil jednoho ze svých synů, čtyřletého chlapce, kvůli neštovicím. Dlouho jsem toho hořce litoval a stále lituji, že jsem ho nedal očkovat. Zmiňuji to zde kvůli rodičům, kteří se tomuto zákroku vyhýbají. Pokud jejich dítě zemře, také si nikdy neodpustí, že ho nedali očkovat. Můj příklad ukazuje, že stejně jako můžete litovat, že jste dítě naočkovat dali, budete litovat v případě smrti i druhé možnosti, a proto byste si měli vybrat bezpečnější variantu,“ píše v knize.

Právě jeho výrok dnes používají i další zastánci očkování. Jak ovšem někteří na internetu trefně poznamenávají, ani moudrost a životní zkušenosti Benjamina Franklina by nedokázaly některé přesvědčit k zodpovědnému chování.

„Mohl by na zem třeba sestoupit samotný Bůh, nezáleží na tom. Přečetli si něco na blogu, tak to musí být pravda.“ „‚Četla jsem ve facebookovém příspěvku, že všechno je jenom obří liberalistická konspirace farmaceutického průmyslu, která mé dítě nakazí autismem a mysl mu bude kontrolovat ještěr.'“ „Uvažování odpůrců očkování: ‚Raději, ať naše dítě zemře, než aby dostalo autismus,'“ jízlivě podotýkají někteří uživatelé diskusního fóra reedit.

„Kdo jsme, že odmítáme moudrost muže, který pouhým klíčem uvázaným na provázku draka prokázal spojitost mezi bouřkou a elektřinou?“ ptá se jiný uživatel.

Na jaké straně tohoto sporu stojíte vy?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu