válkaČeskoslovenskoobjevy

Ochrnutý makak začal zase chodit díky implantátu v mozku

Po pouhých šesti dnech od vážného poranění páteře, které způsobilo ochrnutí, začal makak zase chodit. Tento zázrak se podařil lékařům, kteří mu do mozku dali implantát. Ve světě medicíny se to stalo vůbec poprvé.

Tomáš Chalupa 14. listopadu 2016

Lékař Grégoire Courtine prohlásil, že jde mimořádný úspěch a průkopnický krok, ovšem současně varoval, že je ještě dlouhá cesta k tomu, aby se podobné postupy začaly používat u lidí. „Primát byl schopen chodit okamžitě. Nebyla potřebná žádná terapie nebo cvičení,“ dodává Courtine.

Poranění míchy v podstatě způsobuje, že mozek vyšle signál svalům nohy, aby udělaly pohyb, ale kvůli přerušené míše se signál ke svalům nedostane. Lékaři proto přímo do mozku opice dali svazek elektrod, vedoucí přes část mozku zodpovědnou za pohyb. Zařízení v mozku dekóduje signál, který mozek vyslal, a přenese ho do oblasti pod zraněním. Tím umožní primátovi pohyb, jako by vůbec nebyl zraněn.

Přestože na léčbu ochrnutých pacientů touto metodou si lidstvo bude muset ještě nějaký čas počkat, princip se ukazuje jako správný. Využití přemostění a použití podobných implantátů by v budoucnosti mohlo vést k velkému průlomu v oblasti léčby ztráty hybnosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu