válkaČeskoslovenskoobjevy

Ochránci přírody vytáhli z oceánu 103 tun odpadu

Ochránci přírody vytáhli z oceánu 103 tun odpadu
Zdroj: oceanvoyagesinstitute.org
+ 11 fotek+ 12 fotek

Vyčistit světové vody od nahromaděného odpadu je tuhý boj. Kus práce odvedla nezisková organizace Ocean Voyages Institute, která Tichému oceánu ulevila od 103 tun smetí.

Simona Knotkova 5. dubna 2021

Čísla dokumentující znečištění našich oceánů se rok od roku zvětšují. Podle odhadů by mohlo množství plastového odpadu ve vodě v roce 2050 dokonce zásadně převýšit množství ryb. Předejít nevyhnutelné katastrofě se snaží řada ochránců přírody. Patří mezi ně i nezisková organizace Ocean Voyages Institute. Právě té se naposledy podařil úctyhodný rekord.

V rámci osmačtyřicetidenní výpravy vyčistila Tichý oceán od 103 tun odpadu. Konkrétně se tak stalo v místě zvaném Great Pacific Garbage Patch – velké tichomořské odpadkové skvrně mezi Havají a Kalifornií. Tato oblast je nechvalně známá jako obří vodní skládka odpadu, který se zde nahromadil v severním tichomořském koloběhu.

„Jsem velmi pyšná na naši tvrdě pracující posádku. Překročili jsme původní cíl, kterým bylo zachytit sto tun toxických spotřebních plastů a opuštěných ‚sítí duchů‘. V těchto nelehkých časech budeme pokračovat na obnově zdraví našeho oceánu, který ovlivňuje také naše zdraví a zdraví planety,“ sdělila ve svém prohlášení zakladatelka a výkonná ředitelka Ocean Voyages Institute Mary Crowley.

Aktivistům se již dříve podařilo z vody vylovit 48 tun odpadu během dvou čistících akcí v loňském roce. Na optimismus je ale stále příliš brzy. Snahy ochránců přírody hatí neustávající nový přísun odpadu, který ve světových mořích a oceánech dennodenně končí.

Thumbnail # Velké množství vody z oceánů se vsakuje dovnitř Země
Mohlo by Vás zajímat:

Velké množství vody z oceánů se vsakuje dovnitř Země

K situaci se vyjádřila například také dopravní společnost Matson, Inc., která neziskovku finančně podporuje. „V souladu s naším závazkem k péči o životní prostředí Matson hledá způsoby, jak se zapojit do čištění tichomořské skvrny. Ohromilo nás průkopnické úsilí Ocean Voyages Institute a progres, kterého dosáhli s tak malou organizací, a doufáme, že jim naše podpora pomůže k tomu, aby mohli pokračovat v tak důležité práci,“ nechal se slyšet generální ředitel společnosti Matthew J. Cox.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu