válkaČeskoslovenskoobjevy

Ochránci přírody chtějí zřídit rezervaci pro jednoho vzácného orangutana

Alba je pětiletá orangutanka, kterou pašeráci chytili v lesích ostrova Borneo a zavlekli v kleci do jedné z vesnic na ostrově. Tam ji v zuboženém stavu nalezli ochránci přírody z organizace Borneo Orangutan Survival Foundation. Alba je jediný známý exemplář albínského orangutana.

Tomáš Chalupa 12. října 2017

Když Albu našli, trpěla mnoha infekcemi, dehydratací a podvýživou. Byla několik dní držena v malé kleci, což jsou samozřejmě naprosto nevyhovující podmínky. Pracovníci organizace se domnívají, že po rekonvalescenci je možné Albu vypustit zpět do volné přírody. Má to však jeden háček. Opice špatně vidí a asi by ve volné přírodě, odkázána jen sama na sebe, nepřežila. Ochránci přírody se proto rozhodli pro ni vytvořit speciální rezervaci sestávající z dvanáctiakrového oploceného pozemku v lesích poblíž záchranné stanice orangutanů. Vytvoří se tak dostatečně velký přirozený biotop a současně bude Alba pod ochranou a v bezpečí.

Aby taková rezervace mohla vzniknout, vyhlásila nadace veřejnou sbírku s cílem vybrat potřebných 80 tisíc dolarů na odkup pozemku. Do budoucna by v této rezervaci nežila jen Alba, ale i další orangutani, které stihl podobný osud. Kolik se zatím podařilo vybrat finančních prostředků, organizace nezveřejnila. Doufejme, že se její bohulibý záměr podaří a bílou orangutanku Albu bude čekat lepší život.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu