Demonstranti před budovou radnice v mexickém městě Chiciquila.

Demonstranti před budovou radnice v mexickém městě Chiciquila. | zdroj: odditycentral.com


Obyvatelé unesli a zamkli starostu města, neplnil předvolební sliby

TÉMATA: politika | politici | mexiko | krimi | volby | volební sliby | místní samospráva

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2018 | 08:00

Obyvatelé mexického města Chichiquila nejsou spokojeni s tím, jak si vede jejich starosta, který jim před volbami nasliboval hory doly. Jelikož není splněno skoro nic, obyvatelé města přistoupili k akci, která skončila uvězněním starosty v budově radnice.

Montielovi přitom zbývá do konce řádného mandátu už jenom pět měsíců. Že by byl znovu zvolen, je vzhledem k okolnostem, krajně nepravděpodobné. Obyvatelé města mu nemohou přijít na jméno a stěžují si, že Montiel nesplnil nic ze svých předvolebních slibů. A že jich bylo!

Před radnicí se konalo v posledních dnech hned několik protestních shromáždění. Lidé požadovali splnění slibů, především stavby důležitého mostu. Při posledním protestu se ale situace vyhrotila, dav vnikl do radnice a zamkl v ní starostu i několik dalších úředníků.

Jako výkupné za propuštění Montiela požadovala skupina demonstrantů 10 milionů pesos. Peníze měly jí podle nich na stavbu mostu a další slibované projekty, které se starosta zavázal realizovat. Montiel se po hodinách vyjednávání se svými vězniteli dohodl, že zaplatí 3 miliony pesos a zbytek doplatí po svém propuštění. Přestože protestující se nechali slyšet, že Montielovým slibům dávno nevěří, na dohodu kývli a Montiela propustili.

Jenže jak informovaly místní noviny Urbano Puebla, nejvyšší orgán místní samosprávy jakékoliv platby demonstrantům odmítl. V tiskové zprávě uvedl, že demonstranti propustili Montiela dobrovolně a bez dalších požadavků. Existuje podezření, že municipalita celou věc překroutila, aby nemusela dodržet dohodu. Montiel teď zřejmě nebude mít klidných pět měsíců své vlády.

Případ připomíná jinou záležitost, o které jsme také psali. V Bolívii také nebyli obyvatelé spokojeni se svým starostou, a tak mu udělili lekci v podobě uvržení do pranýře. Zdá se, že bychom si některé postupy obyvatel Jižní Ameriky mohli osvojit také. Někteří pražští politici by zřejmě z pranýře vůbec nevylezli.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 05. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu