válkaČeskoslovenskoobjevy

Obyvatelé ruského městečka se probudili do úplné tmy

Obyvatelé ruského městečka se probudili do úplné tmy
Zdroj: odditycentral.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Ráno jako z post-apokalyptického filmu zažili obyvatelé ruského města Verchojansk. I když mělo být slunce už dávno na nebi, celé okolí pokrývala hustá tma.

Simona Knotkova 21. srpna 2019

V městečku Verchojansk v republice Sasha na Dálném Východě vychází slunce v tyto dny okolo čtvrté hodiny ranní a čtyřiceti minut. Na začátku srpna došlo ale k něčemu podivnému. Více než tisícovka obyvatel se probudila do úplný tmy se žlutým nádechem. Krajinu bez známek slunečního svitu mohli místní dokonce vyfotit ještě v osm hodin.

Co je ještě podivnější – ke stejné situaci došlo skoro na čas přesně loni v červenci. „Bude to teď nějaká divná tradice, že každý srpen nebo červenec se jednoho dne vzbudíme a začneme panikařit, protože slunce bude zase pryč?“ ptá se jeden z místních na sociální síti.

Obyvatelům na klidu nepřidává ani moc skutečnost, že vědci zatím tápou, co se za záhadným jevem může skrývat. Jediným racionálním vysvětlením by mohly být přírodní požáry, které hoří napříč Sibiří. Vysoké hodnoty oxidu uhelnatého pravděpodobně formují hustá oblaka prachu, která slunci brání prorazit na povrch. V takovém případě ale vyvstává otázka, proč k tomuto přírodnímu úkazu nedochází častěji. Kromě loňského roku Verchojansk další tmavá rána po předpokládaném východu slunce nepamatuje.

„K něčemu podobnému dochází, když se na obloze kupí mraky, které způsobují déšť. V ten den byla velmi silná oblačnost, k tomu si připočtěte kouř z přírodních požárů a srážky. I tak se ale jedná spíše o přibližné vysvětlení fenoménu. Abychom přesně věděli, k čemu došlo, musíme provést důkladnou analýzu,“ sdělil jakutskému televiznímu kanálu Jakutia-24 Jevgenij Tiškovec, vedoucí odborník ruské meteorologické služby Fobos.

Konkrétně Fobos naměřil ve vzduchu 7,19mg/m3 oxidu uhelnatého, což je o několik jednotek víc, než je povolená maximální koncentrace v hodnotě 5mg/m3. Ani tato vysoká hodnota by ale nemusela automaticky způsobovat dočasné zatmění Slunce.

Pořízené snímky obyvatel si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu