válkaČeskoslovenskoobjevy

Obyvatelé ostrovů v Pacifiku mají DNA, která je spojena s neznámým druhem hominidů

Obyvatelé ostrovů v Pacifiku mají DNA, která je spojena s neznámým druhem hominidů
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vědci objevili na některých ostrovech v Melanésii stopy po dávno vyhynulém a doposud neznámém druhu hominida. Na těchto odlehlých ostrovech žijí lidé, kteří jsou zřejmě přímými potomky tohoto neznámého pračlověka. Od běžné populace je odlišuje i jejich DNA.

Tomáš Chalupa 16. ledna 2019

Vědci z Houstonského centra pro výzkum rakoviny zkoumali ostrovy v okolí Papuy Nové Guiney a provedli počítačovou analýzu ostatků pravěkých lidí, jejichž ostatky zde nalezli. K jejich velkému překvapení nešlo ani o neandrtálce, ani o denisovany. Podle DNA jde o zcela neznámý druh. DNA zkoumali ze vzorků odebraných ze dvou kostí tohoto hominida. DNA mají odlišnou i obyvatelé těchto ostrovů. „Buď nám zde chybí část populace, nebo nerozumíme správně vztahům. Lidská historie je mnohem komplikovanější, než se zdá,“ říká výzkumník Ryan Bohlender.

Vědci doposud znají jako předky moderních lidí buď neandrtálce, nebo denisovany. Žádný další jejich příbuzný druh není dosud znám, a teoreticky by tak všichni lidé na celém světě měli mít předky spadající do jedné z těchto dvou skupin. Lidé na některých ostrovech Melanésie ale mají zjevně jiné předky, a to je věc, která odborníky vede k myšlence, že lidských předchůdců bylo více. Minimálně jeden nový druh čeká na to, až bude vědecky popsán.

Další články

Zavří­t reklamu