Obžalovaní nacisté z hlediska inteligence příliš nevynikali, ale našlo se i pár výjimek.

Obžalovaní nacisté z hlediska inteligence příliš nevynikali, ale našlo se i pár výjimek. | zdroj: thevintagenews.com


Obvinění nacisti podstoupili testy inteligence. Jen pár z nich dosahovalo vyšších hodnot

TÉMATA: druhá světová válka | nacisté | norimberský proces | test inteligence

user-avatar

Simona Knotková

18. 03. 2019 | 18:02

Ve dnech 20. listopadu 1945 až 1. října 1946 se v Norimberku konal ostře sledovaný soudní proces. Před Mezinárodním vojenským tribunálem stanulo dvacet čtyři nejvýznamnějších představitelů nacistického Německa. Obžalovaní byli mimo jiné podrobeni sérii testů, které měly analyzovat jejich osobnost a určit výši inteligence.

Nacisté na lavičce obžalovaných podstoupili Rorschachův test osobnosti, Tematický apercepční test na odhalení dominantních pudů, emocí, komplexů a konfliktů osobnosti a nakonec německou verzi Wechslerova testu inteligence pro dospělé. Možná nepřekvapí, že drtivá většina nacistů se mohla pochlubit pouze lehce nadprůměrnou inteligencí. Jenom pětice z nich dosahovala IQ nad 130, čímž se zařadila mezi necelé 3 % populace.

IQ 134 - Franz von Papen

Křesťansky orientovaný politik spojený se stranou Zentrum, který byl krátce německým kancléřem. V letech 1933 až 1934 působil pod Hitlerem jako vicekancléř. V těchto letech údajně usiloval o znemožnění Hitlera a odstranění jeho vlivu. Jeho plány se však nepovedly a on byl z vysoké funkce sesazen. Později se stal německým velvyslancem v Rakousku a za války vedl diplomatickou misi Německa v Turecku. Mimo jiné zde pomáhal židovským uprchlíkům.

"Zprvu jsem si myslel, že Hitler chce pro Německo to nejlepší. Stala se z něj ale naprosto absurdní síla zla. Tolikrát jsem se ho pokoušel přesvědčit, že se mýlí se svou protižidovskou politikou. Ze začátku se zdálo, že mi naslouchá, ale později jsem na něj už neměl žádný vliv," nechal se Papen slyšet během Norimberského procesu.

Tribunál ho odsoudil na osm let těžké práce, ale po dvou letech ho zprostil viny. V 50. letech se pokoušel vrátit na politickou scénu, ale neúspěšně. Zemřel 2. května 1969 ve věku 89 let.

Karl Dönitz - IQ 138

Vrchní velitel a hlavní stratég německého ponorkového loďstva. Po Hitlerově sebevraždě krátce plnil také funkci posledního říšského prezidenta. Ačkoliv byl popsán jako antisemita, vzdal se jakéhokoliv podílu na vyvražďování Židů. Jak sdělil během Norimberského procesu, o systematickém likvidování údajně nevěděl: "Neměl jsem ani tušení, co se dělalo s Židy. Hitler říkal, že každý člověk se má starat o své vlastní věci, a tou mojí byly ponorky a námořnictvo. (…) Jsou to politici, kteří přivedli nacisty k moci a začali válku. To oni způsobili příšerné zločiny, a my tu teď s nimi musíme sedět na lavici obžalovaných a sdílet jejich vinu!"

Za válečné zločiny a zločiny proti míru byl Dönitz odsouzen na deset let. Po odsezení trestu se stáhl do ústraní a napsal dva memoáry, kde se mimo jiné znovu vzdával zodpovědnosti na zločinech. Zemřel v prosinci 1980 na infarkt myokardu.

Hermann Göring - IQ 138

Vrchní velitel Luftwaffe, zakladatel gestapa, ministr letectví a také zástupce Hitlera – to všechno a ještě další byly pozice, kterými si svůj životopis ověnčil Hermann Göring. Úspěšnému stoupání po kariérním žebříčku bezesporu napomohla i vysoká hodnota jeho inteligenčního kvocientu, kterou doplňovalo jeho charisma. Také během Norimberského procesu byl plný řečí, kterými chtěl tribunál přesvědčit o své nevinně: "Celá ta myšlenka konspirace je na hlavu. Dostávali jsme od hlavy státu příkazy, které jsme museli plnit. Nebyli jsme banda kriminálníků, kteří se uprostřed nocí scházeli v lesích a plánovali masové vraždění. Existovali jenom čtyři skuteční konspirátoři a ti jsou už po smrti: Vůdce, Himmler, Bormann a Goebbels. (…) Tento politický soud vedou vítězi, což by si Němci měli uvědomit..."

Jak vyplývá z výpovědi psychologa Gustava Gilberta, který s obžalovanými vedl hovory, Göring ale moc dobře tušil, že ho čeká konec: "V cele se potil. Jeho sebevědomí kleslo a byl zakřiknutý. Vůbec se mu nelíbilo, jakým směrem se proces vyvíjel. Připadalo mu, že nad tím nemá žádnou kontrolu a nemůže se nijak bránit. Tvrdil, že on sám nikdy nebyl antisemita a nikdy nevěřil těm zvěrstvům. Několik Židů mu prý dokonce nabídlo, že bude za něj svědčit."

Den před plánovanou popravou spáchal sebevraždu.

Arthur Seyss-Inquart - IQ 141

Rakouský právník a politik. Jeho úkolem bylo povolat vojsko Třetí říše na pomoc a připojit Rakousko k Německu. Později byl jmenován například říšským komisařem pro obsazené Nizozemsko. Za jeho vedení probíhaly deportace židovských obyvatel do koncentračních táborů.

"Má poslední slova jsou princip, podle kterého jsem se vždy řídil a kterého se budu držet až do svého posledního dechu: 'Věřím v Německo,'" prohlásil během Norimberského procesu. Ani vynesení rozsudku smrti s jeho klidem nezahýbalo a způsob popravy suše okomentoval: "Smrt oběšením... No, když shrnu celou situaci, vlastně jsem nikdy nic jiného ani neočekával. Je to v pořádku."

Trest byl naplněn v říjnu roku 1946.

Hjalmar Schacht - IQ 143

Bezkonkurenčně nejvyšším IQ mezi nacisty na Norimberském procesu vynikal ekonom a bankéř Hjalmar Schacht. Do nacistické strany nikdy nevstoupil, ale byl jejím významným sponzorem. Byl jednou z klíčových postav, která dopomohla Hitlerovi k moci. Později se stal také ministrem hospodářství. Nesouhlasil s vyzbrojováním Německa, které podle něj narušovalo ekonomiku země. Dostal se tak do sporu s Hitlerem, který jej propustil z funkce prezidenta Říšské banky. Před koncem války byl zatčen gestapem za údajné plánování atentátu na Hitlera a prošel si několika koncentračními tábory.

V následném Norimberském procesu byl přesvědčený o své nevinně: "Mám plnou důvěru v soudce a nebojím se výsledku. Pár obžalovaných je nevinných, většina z nich jsou ale jasní kriminálníci. (…) Chtěl jsem jenom pozvednout průmysl Německa. Jediná věc, ze které mě můžou obvinit, je porušení Versailleské smlouvy."

V roce 1946 byl osvobozen a v dalších letech se věnoval tomu, co mu šlo nejvíc – bankovnictví a ekonomice.

user-avatar

Simona Knotková

18. 03. 2019 | 18:02

Zavří­t reklamu