Trhlina oddělující Larsen C od Antarktidy je stále delší.

Trhlina oddělující Larsen C od Antarktidy je stále delší. | zdroj: messagetoeagle.com


Obrovský ledovec Larsen C se odlamuje od Antarktidy

TÉMATA: ledovce | antarktida

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 06. 2017 | 08:00

Nové satelitní snímky potvrzují, že od Antarktidy se odlamuje mohutný ledovec zvaný Larsen C. Jeho rozloha je 5000 čtverečných kilometrů, což z něj udělá jednu z největších ledových ker v historii.

Podle vědců se jen stěží podaří zabránit odlomení ledovce. Trhlinu, která jeho odlamováním vzniká, už delší dobu pozorují odborníci. Je zřejmé, že ledovec už drží v kontaktu s hlavní masou ledu jen 130 kilometrů. Naopak prasklina začala velmi rychle růst a zvětšuje se každým dnem. Ke kompletnímu odlomení ledovce by mohlo dojít už v následujících dnech nebo týdnech. Odlomení ledovce bude mít vliv i na celkový tvar Antarktidy jako takové. 

Jednou z mála dobrých zpráv je, že ledovec nebude mít nijak zásadní vliv na zvyšování hladiny oceánů. Bude v jednotkách centimetrů. Není to ostatně první podobný případ. V roce 2002 už se odlomil od Antarktidy jiný velký ledovec Larsen B, předtím stejný osud potkal i Larsen A. Na druhou stranu je to další varování, že zvyšující se teplota podnebí se podílí na odlamování mohutných ker od Antarktidy, což rozhodně není pozitivní jev. Roli hraje i oteplování mořských proudů a další faktory, jak upozorňují vědci. Lámání antarktického ledu bude nejspíš pokračovat, i když vědci si nejsou jistí a jejich matematické modely tuto hypotézu zatím úplně nepotvrzují. Ledovec by mohl přispět ke zvýšení hladiny moří teprve v okamžiku, kdyby celý roztál. Odborníci rozhodně budou další vývoj bedlivě sledovat a jistě se o případném dalším lámání ker dozvíme. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 06. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu