válkaČeskoslovenskoobjevy

Obrovský keltský kříž se záhadně vynořil uprostřed lesa v Irsku

Přímo uprostřed Donegalského lesa v Irsku vyrůstá podivuhodný emblém. Má tvar keltského kříže, je 100 metrů dlouhý a 70 metrů široký. Při procházce lesem jej však neobjevíte. Jeho skrytou krásu lze odhalit jen z výšky.

Yvonne Pokorná 28. října 2016

Obří keltský kříž v Dongalském lese zpozorovali pasažéři letadla poprvé na začátku letošního podzimu a někteří z nich pak sdíleli své snímky na sociálních sítích. Nikdo však netušil, kde se mystický symbol v lese vzal. Až reporér irské televize přicestoval přímo do Donegalu a zjistil, že obří keltský kříž byl dílem místního lesníka Liama Emmeryho, který zemřel před šesti lety ve věku 51 let na následky poškození mozku při autonehodě. Jeho rodina již téměř zapomněla, co v lese roky před svou smrtí tvořil. ”Kdyby žil, byl by na to teď pyšný,” nechala se slyšet jeho manželka.

Žlutý keltský kříž na pozadí zelených smrčin.

Žlutý keltský kříž na pozadí zelených smrčin.

Liam kříž vytvořil pečlivým vysázením tisíců různých stromů. Symbol je viditelný jen na podzim, když se začne listí barvit – žlutý kříž pak vynikne na pozadí tmavé smrkové zeleně. Podle irského hortikulturisty Garetha Austina jde o mimořádný počin hodný zahradnického inženýra. Něco takového vytvořit není lehké a vyžaduje to důkladné plánování. “Liam to vytvořil a dal nám to jako dárek, ze kterého se budeme těšit dalších šedesát až sedmdesát let,” řekl Austin pro The Irish Post.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu