válkaČeskoslovenskoobjevy

Obrovské zásoby diamantů se ukrývají v hlubinách Země, vypukne diamantová horečka?

Obrovské zásoby diamantů se ukrývají v hlubinách Země, vypukne diamantová horečka?
Zdroj: livescience.com

Diamant - král mezi nerosty, kterým se lidé obdarovávají z lásky, možná nebude až tak vzácný. Podle nejnovější studie leží v podzemí až biliardy tun diamantu. Současné technologie nám ovšem neumožňují se k těmto skrytým zásobám dostat.

Yvonne Pokorná 5. září 2018

Tým vědců z různých univerzit zjistil, že výskyt vzácného minerálu je tisícinásobně větší, než se předpokládalo. Tato ložiska jsou ovšem nedosažitelná, leží asi 145 až 240 kilometrů pod zemským povrchem, v “kořenech” kratónů, které tvoří nejstabilnější části kontinentální zemské kůry.

Tým tato ložiska objevil pomocí zvukových vln. Vědci si všimli, že se podzemní vibrace při průniku kořeny kratónů znatelně zrychlují. A protože skrze diamant prochází rychleji zvukové vlny než jinými měkčími horninami pod zemskou kúrou, usoudili vědci, že uvnitř takzvaných kratónů se musí nacházet rozsáhlá ložiska diamantů. Potvrdit to však stoprocentně nelze. Získat vzorky z těchto oblastí by bylo totiž obtížné, i když ne až tak úplně nemožné, protože občas tyto části kratonických kořenů vynese na povrch Země vyvěrající magma.

“Naše porozumění tomu, co je uvnitř hlubin Země, se dál vyvíjí v ruku v ruce s tím, jak provádíme víc měření, experimentů a příležitostně odebíráme vzorky,” uvedl Joshua Garber, hlavní autor studie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu