Ettore Scola (1931-2016) natočil desítky celosvětově známých filmů.

Ettore Scola (1931-2016) natočil desítky celosvětově známých filmů. | zdroj: wikipedia commons


Obrovská ztráta pro italskou kulturu: zemřel světoznámý režisér Ettore Scola

TÉMATA: film | itálie

user-avatar

Blondie

21. 01. 2016 | 09:45

Ettore Scola, jeden z posledních, který patřil ke slavné generaci italských filmařů, zemřel v úterý v římské nemocnici ve věku 84 let. Italský premiér Matteo Renzi jeho smrt označil za obrovskou ztrátu pro italskou kulturu.

Režisér a scénárista Ettore Scola byl více než tři desetiletí vůdčí postavou italské kinematografie. V průběhu téměř 40 let zrežíroval 41 filmů a nasbíral přes třicet prestižních filmových cen. „Byl mistrem filmového plátna, který s neuvěřitelnou schopností a ostrostí uměl zachytit Itálii, její společnost a změny, kterými procházela,“ vzdal hold zesnulému filmaři italský premiér Matelo RenziS Ornellou Mutti při natáčení historického filmu "Cesta kapitána Fracasse" (1990)

Do filmového průmysl vstoupil Ettore Scola v roce 1953 jako scénárista. V polovině 60. let se začal prosazovat i jako režisér. Jeho debutem byla komedie Když dovolíte, budeme mluvit o ženách z roku 1964, v níž Vittorio Gassman hrál různé charaktery svůdců žen. Stefania Sandrelli a Nino Manfredi ve filmu Tak nás milovali (1974)

První větší ohlas i mimo Itálii mu v roce 1968 přinesl film Africké dobrodružství s Albertem Sordim a Bernardem Blierem v hlavních rolích. Během 70. let začal Scola sbírat prestižní filmová ocenění. Na festivalu v Moskvě obdržel hlavní cenu jeho snad nejznámější film Tak nás milovali (1974), o třech přátelích, kteří milovali stejnou ženu. Do zlatého fondu kinematografie se Scola zapsal syrovým příběhem z prostředí římské chudinské čtvrti Oškliví, špinaví a zlí (1976), který mu vynesl cenu za nejlepší režii na festivalu v Cannes. Sophia Lorenová a Marcello Mastroianni v dramatu Zvláštní den (1977)

Mezi významnými herci, s nimiž spolupracoval, byl například Marcello Mastroianni, který vytvořil se Sophií Lorenovou ústřední dvojici ve Scolově filmu Zvláštní den (1977), který byl nominován na Oscara, v Itálii získal prestižní cenu Davida a ve Francii Cézara za zahraniční film. Mezinárodních cen se mu dostalo také za němý hudební snímek Tančírna (1983).

Jeho posledním filmovým počinem byl v roce 2003 dokument nazvaný Jak zvláštní jméno Federico!, v němž vzdal hold slavnému režisérovi, jenž byl nejen jeho generačním souputníkem, ale i přítelem.  

témata

user-avatar

Blondie

21. 01. 2016 | 09:45

Zavří­t reklamu