válkaČeskoslovenskoobjevy

Obrovská sbírka nacistických artefaktů nalezena v Argentině. Některé z nich používal sám Hitler

Patrně největší sbírku předmětů s nacistickou tématikou, která kdy byla objevena v Argentině, našla policie v jednom domě na předměstí Buenos Aires. Kolekce obsahující například bustu Adolfa Hitlera či umělecké předměty ozdobené hákovým křížem mohla za války patřit nacistickým pohlavárům.

Yvonne Pokorná 16. srpna 2017

V tajné místnosti ukryté za knihovnou v jednom z domů předměstí Beccar našli policisté celkem 75 předmětů, které jsou podle odborníků historickými originály. Nechyběly mezi nimi portréty Adolfa Hitlera, velká říšská orlice, ale též dětské hračky ozdobené nacistickými symboly, které sloužily k nacistické propagandě. Snad nejhrůznějším nálezem bylo zařízení na měření hlavy, používané k identifikaci těch, kdo nejsou árijské rasy. Některé z předmětů, jako třeba zvětšovací sklo, používal sám Adolf Hitler, jak o tom svědčí přiložená fotografie, na níž je nacistický vůdce zachycen se stejným předmětem v ruce.

Nacistické artefakty se svastikou

Nacistické artefakty se svastikou

Argentinské úřady uvedly, že sbírku odhalily v rámci širšího vyšetřování uměleckých děl pochybného původu, které se objevily v jedné galerii v Buenos Aires. Agenti argentinské federální policie a Interpolu následně vnikli do domu nejmenovaného sběratele a za knihovnou objevili tajný vchod do další místnosti. Sběratel nebyl v domě přítomen a nyní je vyšetřován.

Policisté řeší, jak se sbírka dostala do Argentiny. Nejpravděpodobnější je podle expertů varianta, že je s sebou na konci války či po ní přivezl některý z nacistických funkcionářů, kteří do Argentiny a případně dalších zemí Latinské Ameriky prchali před spravedlností. Mezi jinými v Buenos Aires žili například Adolf Eichmann či Josef Mengele. Nález opět oživil i spekulace o tom, že Adolf Hitler přežil a uprchl i se svou ženou Evou Braunovou tajně do Argentiny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu