válkaČeskoslovenskoobjevy

Obrovská magnetická anomálie pod africkým kontinentem: Blíží se přepólování planety?

Obrovská magnetická anomálie pod africkým kontinentem: Blíží se přepólování planety?
Zdroj: shutterstock

Zemské magnetické pole je pro geology a další planetární vědce nadále zdrojem tajemství. Díky zdokonaleným technikám detekce měření geomagnetického pole vědci nyní vědí, že magnetické pole Země se oslabuje, i když pro to nemají žádné vysvětlení. Vědci rovněž zachytili vznik trhlin v magnetickém poli, skrze které do zemské atmosféry proniká víc kosmického záření. A aby toho nebylo málo, byla na jižní polokouli pod Afrikou detekována nová masivní magnetická anomálie.

Yvonne Pokorná 19. května 2018

Vědci se v poslední době zaměřují na oblast jižní Afriky, která vykazuje známky toho, že může již brzy dojít k přepólovaní Země. V této oblasti je totiž roztavené železné jádro velice blízko zemskému plášti.

Rozsáhlá oblast afrického kontinentu se také překrývá s takzvanou Jihoatlantickou anomálií, kde je nejslabší magnetické pole Země. Jak vědci již v minulosti zaznamenali, tato obrovská oblast negativně ovlivňuje práci satelitů a vesmírných pozorovacích systémů, protože v těchto místech proniká na naši planetu velké množství kosmického záření. Například Hubbleův vesmírný teleskop nad touto oblastí nepracuje a v odborných kruzích je často označována za vesmírný Bermudský trojúhelník.

V jihoatlantické anomálii je nejslabší magnetické pole Země, což je příčinou přiblížení radiačního pásu k Zemi.

V jihoatlantické anomálii je nejslabší magnetické pole Země, což je příčinou přiblížení radiačního pásu k Zemi.

V souvislosti s objevem nové anomálie začali badatelé z univerzity v Rochesteru zkoumat tisíc let starou keramiku vyrobenou lidmi z původních černošských kmenů Bantu. Cílem bylo najít magnetické minerály zapečené v hlíně, které jsou svého druhu historickým záznamem. Minerály v keramice odhalily podobné magnetické anomálie, k nimž došlo v letech 400-450 n.l., 700-750 n.l. a někdy mezi lety 1225-1550 n.l.

Podle profesora Johna Tarduna, jenž výzkum vedl, je příliš brzy na to vyvozovat závěry o změně polarit magnetických pólů nebo jakémkoli typu katastrofické události, nicméně tak velká anomálie volá po tom, aby se jejími škodlivými důsledky začali vědci i společenští lídři vážně zabývat.

“Hledali jsme opakovaný výskyt těchto anomálií, protože si myslíme, že se totéž děje dnes a způsobuje Jihoatlantickou anomálii. Máme dostatečný důkaz, že v Africe existuje něco neobvyklého, co by mohlo mít významný dopad na globální magnetické pole. Možnost pokračujícího slábnutí magnetického pole je hrozbou pro společnost a zasluhuje si proto další studium a monitoring,” tvrdí Tarduna.

Hliněné domky v údolí řeky Limpopo. Pálená hlína obsahovala malé množství magnetických minerálů, jako například magnetit.

Hliněné domky v údolí řeky Limpopo. Pálená hlína obsahovala malé množství magnetických minerálů, jako například magnetit.

Existuje rostoucí množství důkazů naznačujících, že magnetické póly Země se mnohokrát v historii planety přehodily, nebo že dokonce Země měla kdysi více než dva magnetické póly. Vědci zjistili, že přibližně jednou za 500 000 let se mění polarita magnetických pólů, naposledy se to přihodilo přibližně před milionem let. Naši potomci tak možná budou svědky této záměny a případných katastrof se změnou polarity spojených. Pokud v momentě záměny magnetických pólů dojde na Slunci k erupci, nezvládne magnetický štít naši Zemi ochránit a na celé planetě dojde k takzvanému blackoutu – výpadku elektřiny, včetně navigačních systémů na celé planetě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu