válkaČeskoslovenskoobjevy

Obrněný transportér slouží jako taxi? V Rusku je možné všechno

Pokud vedle vás na ulici v Petrohradu zastaví rudý obrněný transportér, nebojte se, nepřišli vás zatknout. Jen vám zastavilo taxi v podobě věhlasného velitelského transportéru BRDM-2.

Tomáš Chalupa 22. ledna 2015

Je to zřejmě nejbezpečnější taxi na světě. Transportér má samozřejmě původní pancéřování, které by mělo odolat všem typům střel z ručních zbraní, a nechybí mu dokonce ani kulometná věž. Kulomet ovšem už nefunguje, jinak by majitel tohoto stroje nikdy nedostal licenci k provozování taxi.

I tak byla cesta majitele transportéru za licencí taxikáře nesmírně dlouhá. Úředníci napřed jen nevěřícně kroutili hlavami, pak stanovili sérii podmínek, které musel majitel splnit. Přemalovat původní vojenskou kamufláž a především kompletně odzbrojit. Vyjednávání tak trvalo dlouho a nakonec byla licence vydána s tím, že existuje seznam ulic, kam obrněnec prostě nesmí vjet, i kdyby si to přál jakýkoliv klient.

Tento handicap však transportér kompenzuje svou unikátní vlastností. Je obojživelný a zákaz vjezdu neplatí pro řeku Něvu. Své pasažéry tak často vozí přes řeku a výrazně si tím zkracuje čas potřebný k dosažení cíle.

Interiér transportéru ovšem zůstal přesně takový, jaký byl v dobách, kdy vozidlo sloužilo v Rudé armádě. A o zájemce o svezení rozhodně není nouze. Kromě turistů má transportér už celou řadu stálých klientů. A nechybí dokonce ani jízdy s čerstvě sezdanými novomanželskými páry. Vyjet z kostela v transportéru je prostě cool.

Další články

Zavří­t reklamu