válkaČeskoslovenskoobjevy

Obří vlna smetla dívku z mořského útesu, milenecký pár ji zachránil

Jen zázrakem přežila indická studentka pád z útesu na skalní římsu nedaleko proslulé Červí díry na Aranských ostrovech v Irsku. Video zachycující náhlý příval vzedmuté vlny, která smetla dívku ze skály, natočil náhodně mladý pár, který v té chvíli stál kousek odtud. V Irsku je teď mají za hrdiny. Indické studentce pomohli zachránit život.

Ivanhoe 19. dubna 2015

K nebezpečné situaci došlo na Inis Mor, největším ze tří Aranských ostrovů nedaleko irského města Galway. 21letá indická turistka Apu Gupta stála na útesu a fotila si moře, když se přivalila obrovská vlna a smetla dívku z výšky okolo 12 metrů dolů na skalní římsu poblíž Červí díry. Děsivý moment zachytil student ekonomie Seamus McCarthy, který tou dobou právě natáčel na video Červí díru, přírodní bazén obdélníkového tvaru, do kterého se řítí obrovské masy vody. Okamžitě přestal natáčet a běžel Indce se svou dívkou na pomoc.

Vlna se žene.

Vlna se žene.

„Její matka byla nepříčetná, tak jsem se zkoušel k dívce nějak dostat. Šli jsme kousek dolů, ale dál to nešlo – bylo tu velmi nebezpečno,“ popisoval Seamus situaci. Ani indická dívka se přes veškerou snahu nebyla schopna dostat vlastními silami zpátky na útes. Při pádu utrpěla zlomeninu kotníku, která jí působila velké bolesti, a k tomu se hrozila přílivu další velké vlny.

„Zkoušela jsem utéct, ale místo toho padala dolů, jako bych byla v nějakém vodopádu,“ líčila později nepříjemný zážitek Indka. Seamus naštěstí dostal spásný nápad, jak dívku zachránit. Použil k tomu batoh, k němuž připevnil bundu. Tohle provizorní záchranné lano spustili k Apu, ta si ho utáhla kolem pasu a Seamus spolu s dalšími příchozími dívku pomalu vytáhli na útes.

Seama teď v Irsku oslavují jako hrdinu a chystají se mu udělit za jeho záchrannou akci cenu Seiko Just in Time. „Udělal jsem jen to, co by udělal každý,“ poznamenal k tomu odvážný mladík.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu